Wchodzisz do sklepu, stajesz przed półką z kosmetykami do włosów i zaczynasz szukać… Czytasz etykietki żeby wybrać szampon, który będzie odpowiedni do Twoich loków.
Przy okazji odrzucasz specyfiki do włosów farbowanych, bo przecież ostatnio udało Ci się wrócić do naturalnego koloru. Podcięłaś w zeszłym tygodniu końcówki, więc szampon na rozdwajanie też się chyba nie przyda. A może wybrać ten z witaminami i wyciągiem z perły? Producent napisał, że wygładza i nadaje blasku, a w dodatku opakowanie jest naprawdę eleganckie. Ale czy zastanowiłaś się, choć przez chwilę, nad składem tych kosmetyków?
Powiedzmy sobie szczerze: szampony, które można dostać w każdej drogerii to silne detergenty, których działanie w żadnym wypadku nie można określić jako “delikatne”. Kosmetyki, które z pozoru dbają o włosy, mogą przyczynić się do ich rozdwajania, powstawania łupieżu, alergii lub owrzodzeń skóry głowy. Niektóre ze składników mogą być nawet rakotwórcze. Czytając składy szamponów, zwracaj uwagę na niepożądane komponenty, takie jak: glikol propylenowy (uszkadza powłokę włosa, podrażnia skórę, zaburza wydzielanie łoju), laurylosiarczan sodu (podrażnia skórę głowy i oczu), Dietanoloamina (DEA), Monoetanoloamina(MEA) i Triethanolmine (TEA) – środki pianotwórcze, działają drażniąco na błony śluzowe, w połączeniu z innymi związkami, także tymi z kosmetyków, mogą działać rakotwórczo.
Ekologiczne kosmetyki do mycia włosów
Na szczęście na rynku są dostępne również takie produkty do pielęgnacji, którym w 100% możesz zaufać, jeśli chodzi o skład i niepożądane działania uboczne. Zaliczają się do grupy dermo- lub biokosmetyków i zawierają wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego. Co ciekawe, naturalne szampony nie bardzo się pienią, dzięki czemu spłukujesz je dwa razy szybciej niż te chemiczne, które zawierają silikony. Tym samym oszczędzasz czas, wodę i pieniądze, a musisz wiedzieć, że skuteczne mycie wcale nie zależy od ilości piany. Spośród szerokiej gamy takich właśnie preparatów, wybraliśmy dwie serie, które prezentujemy poniżej.
Pierwszą z nich jest So’Bio Etic, której produkty znajdziesz np. tutaj: http://bobomio.pl/dla-mamy/szampony-do-wlosow. Jest to marka oparta na solidnych wartościach. Produkuje kosmetyki z poszanowaniem wartości dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Do tego mamy gwarancję najwyższej jakości przy stosunkowo niewielkiej cenie produktów. Warto zwrócić uwagę również na opakowania, które, jak przystało na ekoproducenta – są w pełni biodegradowalne.
Szampony i odżywki So’Bio mają naturalny i bardzo ciekawy zapach oraz delikatną i miękką strukturę. Na pewno nie uczulają i nie podrażniają skóry. Po ich użyciu możesz być spokojna o kondycję swoich włosów i skóry głowy.
W tej serii znajdziesz produkty z bardzo konkretnym przeznaczeniem – dla włosów farbowanych, łamliwych, suchych, przetłuszczających się albo normalnych. Z pewnością uda ci się zatem wybrać coś dla siebie. Na przykład, jeśli masz problem z niesfornymi lokami, które puszą się i mają rozdwojone końcówki, warto sięgnąć po kremowy szampon regenerujący z Olejkiem Arganowym do włosów zniszczonych. Nie znajdziesz w nim silikonów, za to dzięki jedwabistej strukturze i arganowym ceramidom wygładza odstające i rozdwojone końcówki. Dla polepszenia efektu możesz zastosować odżywczą maskę z tej samej serii. Zawarty w niej arganowy olejek regeneruje i naprawia uszkodzenia suchych, zniszczonych i łamliwych włosów.
Drugą marką, która zalicza się do grupy biokosmetyków jest BIOpha. Produkty tej firmy nie zawierają GMO, parabenów, fenoksyetanolu, silikonów, PEG, syntetycznych kolorantów, chloru i jego pochodnych. Znajdziesz w nich natomiast aloes, dodającą blasku inulinę, oliwę z oliwek, cytrynę lub rozmaryn – w zależności od tego, który szampon wybierzesz. Do wyboru są kosmetyki do włosów normalnych, suchych i zniszczonych, przetłuszczających się lub farbowanych i rozjaśnianych. Do tych ostatnich idealnie nadaje się szampon z witaminą E, masłem Karite i oliwą z oliwek. Bogate substancje aktywne, które zawiera, regenerują włosy, dodają im blasku i sprężystości. Co ciekawe w składzie nie ma mydła, które często powoduje opadanie włosów.
Nie same kosmetykami pomogą
Dbanie o włosy nie kończy się jednak na wyborze szamponu. Duży wpływ na ich zdrowy wygląd ma sposób i długość mycia. Przeciętnie mydlimy je maksymalnie dwie minuty, podczas gdy profesjonalni fryzjerzy podpowiadają, że czynność ta powinna trwać przynajmniej pięć.
Każdorazowo przed rozpoczęciem rytuału rozczesuj włosy. Nakładaj jak najmniejszą ilość kosmetyku, (wystarczy, że rozcieńczysz go w kubeczku z odrobiną wody), a następnie masuj skórę głowy kolistymi ruchami przez kilka minut. Przed zakończeniem płukania zmień wodę na nieco chłodniejszą, co pozwoli zamknąć łuski włosów i dodać im więcej blasku.
Jeśli żadne zabiegi nie pomagają, a Ty wciąż zastanawiasz się, dlaczego Twoje włosy wypadają, przetłuszczają się lub łamią, powinnaś zwrócić większą uwagę na swoją dietę. Produkty z Twojego talerza mogą powodować nadmierne wydzielanie łoju, powstawanie łupieżu albo utrudniać przyswajanie wapnia, magnezu czy cynku potrzebnych do odbudowy konstrukcji włosa.