Jednorazowa odzież medyczna ma za zadanie chronić personel szpitala i odwiedzających przed przenoszeniem drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń. Zarówno fartuchy, jak i pozostałe elementy ubioru lekarskiego, mogą być produkowane z materiałów jałowych lub niejałowych. Te pierwsze są pakowane sterylnie, więc stanowią najlepszą ochronę przed wszelkimi zabrudzeniami.
Materiały niejałowe
Z materiałów niejałowych produkuje się głównie ochraniacze na obuwie, maseczki oraz czepki chirurgiczne. Jednorazowa odzież jest stosunkowo tania, co niewątpliwie jest jej dużą zaletą. Fartuchy czy czepki choć nie są pakowane sterylnie, znacznie zwiększają higienę zabiegu.
Folia PE
Folię polietylenową stosuje się do produkcji fartuchów ochronnych. Materiał ten jest bardzo wytrzymały, a na dodatek nieprzemakalny. Fartuchy z folii PE dobrze chronią przed przemoczeniem. Odzież z polietylenu wykorzystywana jest przede wszystkim w laboratoriach. Fartuchy z grubszej folii z wzmocnieniami stosowane są podczas zabiegów urologicznych.
Fizelina
Włóknina polipropylenowa, powszechnie nazywana fizeliną jest najtańszym materiałem wykorzystywanym do produkcji odzieży medycznej. Z fizeliny produkuje się maski medyczne, czepki, bluzy i spodnie chirurgiczne, fartuchy ochronne, fartuchy laboratoryjne oraz ochraniacze na obuwie. Odzież medyczna z włókniny PP jest antystatyczna, a na dodatek nie zawiera wiskozy ani celulozy. Jednorazowa odzież z polipropylenu zmniejsza ryzyko przeniesienia przez personel szpitala bakterii i innych mikroorganizmów, ale nadaje się tylko do zabiegów z małą ilością płynów.
Folia CPE
Ochraniacze na obuwie z folii CPE chronią przed przenoszeniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Ponadto stanowią świetne zabezpieczenie przed brudem. Folia CPE ma gładką powierzchnię. W związku z tym warto wybierać ochraniacze z dodatkową aplikacją antypoślizgową. Ich użytkowanie zapewnia operującemu bezpieczeństwo, nawet podczas chodzenia po wilgotnej i śliskiej podłodze. Ochraniacze na obuwie z folii CPE są dość wytrzymałe, przez co podczas ich noszenia użytkownik nie musi martwić się o przetarcia.
Materiały jałowe
Podczas zabiegów chirurgicznych najlepiej sprawdzają się fartuchy jałowe, których zastosowanie pozwala zachować na sali operacyjnej sterylność. Do produkcji jałowej odzieży medycznej używa się różnego rodzaju włóknin.
Włóknina typu Spunlace
Podczas długich zabiegów chirurgicznych wykorzystuje się odzież medyczną z włókniny typu Spunlace. Fartuchy wykonane z materiału są niezwykle przyjazne dla skóry. Dzięki wysokiej przepuszczalności włókniny, odzież medyczna gwarantuje operującemu wysoki komfort termiczny. Warto dodać, że fartuchy ochronne z materiału typu Spunlace nie zawierają lateksu, przez co są świetnym wyborem dla alergików.
SMS
Z włókniny SMS produkuje się fartuchy ochronne, a także artykuły medyczne takie jak okrycia czy czepki chirurgiczne. Materiał ten świetnie przepuszcza powietrze, przez co zapewnia użytkownikowi dużą wygodę. Ponieważ włóknina SMS jest bardzo lekka, najlepiej nadaje się do krótkich zabiegów z małą ilością płynów. Fartuchy wykonane z tego materiału to idealny wybór dla obserwatorów, a także odwiedzających szpitalny oddział.
SMMS
Włóknina SMMS to najczęściej wybierany materiał do produkcji artykułów medycznych i higienicznych. Tworzywo jest bardzo wytrzymałe, a na dodatek odporne na zabrudzenia. Fartuchy chirurgiczne produkowane z SMMS idealnie sprawdzają się podczas operacji o wysokim ryzyku krwawienia. Włóknina oddycha, więc podczas długotrwałych zabiegów jest w stanie odprowadzać nadmiar potu. Odzież produkowana z materiału jest lekka, co gwarantuje użytkownikowi wysoki komfort pracy. Warto dodać, że SMMS jest włókniną antystatyczną, przez co stanowi ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi.
Z włóknin wodoodpornych produkowana jest odzież ochronna, pełnobarierowa. Ta podczas operacji z dużą ilością płynów sprawdza się najlepiej. Fartuchy wykonane z materiałów wodoodpornych chronią lekarza nawet w przypadku silnego krwawienia. Dla dodatkowego bezpieczeństwa na froncie i przy rękawach fartuchy pełnobarierowe mają nieprzemakalne wstawki. Wzmocnienia mogą być wykonane z laminatu PP + PE.