Żylaki to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej – nieleczone mogą doprowadzić do owrzodzenia, szybkiego męczenia i ciężkości nóg, które stanowią bardzo uciążliwe dolegliwości w codziennym życiu. Problem żylaków może pogłębiać się wraz z wiekiem, dlatego warto zadbać o swoje nogi jak najwcześniej. Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na usunięcie żylaków była skomplikowana operacja, która wymagała hospitalizacji oraz długiego okresu rekonwalescencji. Na szczęście dzisiejszy postęp medycyny pozwala na zlikwidowanie tego problemu w zdecydowanie łatwiejszy i szybszy sposób. Na czym polega laserowe usuwanie żylaków? I czy każdy może poddać się temu zabiegowi?
Jak powstają żylaki?
Czym się różni laserowe leczenie żylaków od operacyjnego?
Laserowe leczenie żylaków polega na termicznym zniszczeniu niewydolnej tkanki żylnej. Energię cieplną, pochodzącą z urządzenia laserowego, dostarcza się do krwi i tkanki żylnej przez światłowód laserowy. Energia powoduje nieodwracalne uszkodzenie tej tkanki, obkurczenie i zamknięcie niewłaściwie funkcjonującej żyły, którą w przypadku tradycyjnego leczenia operacyjnego trzeba byłoby usunąć. Zabieg laserowy jest zdecydowanie mniej inwazyjny od metody chirurgicznej, której bardzo często towarzyszy konieczność cięcia w pachwinie czy ryzyko powikłań w postaci krwiaków. Zaletą zabiegu laserowego jest również brak hospitalizacji i szybki powrót pacjenta do codziennych zajęć, mniejsze dolegliwości bólowe, brak nieestetycznych blizn pooperacyjnych, a także jego większa skuteczność niż w przypadku leczenia chirurgicznego – polecają specjaliści z kliniki Lasermed w Nowym Targu.
Czy laserowe usuwanie żylaków jest bolesne?
Sam zabieg laserowego usuwania żylaków jest bezbolesny, dzięki możliwości zastosowania znieczulenia miejscowego. U pacjentów wrażliwych na ból, może jednak pojawić się pewien dyskomfort podczas nakłuć przy znieczuleniu. Cały zabieg trwa około 60 minut i ma charakter ambulatoryjny – oznacza to, że po jego wykonaniu pacjent może od razu wrócić do domu. Dzięki minimalnej inwazyjności terapii laserowej oraz nieznacznych dolegliwościach bólowych, większość pacjentów powraca do normalnej aktywności zawodowej już po 24 godzinach.
Kto może poddać się laserowemu usuwaniu żylaków?
Laserowemu usuwaniu żylaków może poddać się każdy, u kogo stwierdzona została niewydolność żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wykonania terapii laserowej. Nie mogą z niej korzystać osoby, które mają do czynienia z zaburzeniami krzepnięcia krwi, cukrzycą, chorobami nowotworowymi, stanami zapalnymi na skórze, a także kobiety w ciąży. Poddanie się laserowemu usuwaniu żylaków wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem oraz wykonania podstawowych badań – zaznaczają specjaliści z kliniki Lasermed. Na spotkaniu lekarz powinien wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do wykonania zabiegu, poinformować pacjenta, jak właściwie się do niego przygotować oraz przedstawić ewentualne wytyczne pozabiegowe.
Więcej informacji na temat laserowego usuwania żylaków znajdziesz na stronie: