Jakie uzupełnienie protetyczne wybrać?

Każdy, kto stracił choćby jeden ząb, nawet w niewidocznym miejscu, powinien jak najszybciej uzupełnić powstały brak. Jest to ważne z punktu widzenia estetyki, komfortu jedzenia oraz mowy, a także z tego względu, iż braki w uzębieniu powodują przesuwanie się sąsiednich zębów i w efekcie krzywienie się zgryzu, o czym nie każdy wie.

Istnieją różne możliwości leczenia bezzębia, wystarczy więc odwiedzić dobry gabinet dentystyczny, by móc wśród nich wybierać.

Różne możliwości

Rodzaj uzupełnienia protetycznego dobiera się przed wszystkim pod kątem uwarunkowań pacjenta, na przykład korony wykonuje się wówczas, gdy ząb złamał się, ale jego korzenie pozostają nienaruszone. Gdy zaś brakuje całego zęba, wraz z korzeniami, pacjent może zdecydować się na wkład korzeniowo-koronowy, most lub implant. Które z tych rozwiązań jest najlepsze? Wkłady są stosunkowo mało trwałe. Mosty wykonuje się dość często, mogą być one wykonywane z różnych materiałów. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena. Takie sztuczne zęby mogą też wyglądać bardzo naturalnie gdy są dobrze wykonane, ale wadą takiego uzupełnienia jest fakt, że aby je wykonać, trzeba oszlifować sąsiednie zęby. Gdy ktoś nie chce się na to zdecydować albo pragnie zapewnić sobie jeszcze więcej komfortu i naturalności, jedyne dobre dla niego wyjście to implanty zębowe. Uzupełnienia te zyskują coraz większą popularność, mimo tego bowiem że mają dość wysoką cenę, zwłaszcza w porównaniu do innych uzupełnień protetycznych, komfortu i swobody, jaką zapewniają, nie da się przecenić.

Implanty dla każdego

Współczesne implanty zębów dostępne są w szerokim wyborze jeśli chodzi o materiały, z jakich się je wykonuje, co daje też sporą rozpiętość cen; można też maksymalnie zadbać o to, by implant nie został odrzucony przez organizm, wybierając na przykład antyalergiczne implanty z tytanu. Poza tym można wybierać wśród różnych rodzajów koron – są one wybierane z kompozytu, ceramiki lub porcelany i ten wybór również wpływa na ostateczny koszt przedsięwzięcia. Niezależnie jednak od tego, jakie materiały się wybierze, implanty bezsprzecznie się najlepszym rodzajem uzupełnienia protetycznego. Gwarantuje to ich budowa, zbliżona do anatomicznej budowy naturalnych zębów.