Odleżyny to przykra przypadłość osób leżących. Ich przebieg może być bardzo nasilony, dlatego najlepiej nie dopuszczać do ich rozwoju, a jeśli się rozwiną, to od razu zacząć leczenie. Liczy się tutaj staranna profilaktyka i szybkie leczenie, jeśli jednak zmiany się pojawią.
Czym są odleżyny i co stosować jeśli już się pojawią?
Odleżyny powstają głównie u osób, które się nie ruszają i są narażone na ciągłe leżenie z powodu choroby. Nie mają one możliwości poruszania się, a przewracanie z boku na bok nie jest na tyle częste, aby zapobiegać zmianom skórnym. Nie można bagatelizować odleżyn i najlepiej do nich nie dopuścić. Trzeba bardzo uważać na ranę, jeśli już się pojawi, bo od jej pielęgnacji zależy to jak uda się ją wyleczyć. W skrajnych przypadkach odleżyna może prowadzić do sepsy. Odleżyny to inaczej postępująca martwica i mamy kilka stopni choroby, w zależności od tego jak daleko wgłąb skóry postępuje odleżyna.
Wyróżniamy cztery stopnie zaawansowania odleżyn. Odleżyny pierwszego stopnia to zazwyczaj rumień, czasem towarzyszy mu też ból i bolesność lub ochłodzenie, przy czym skóra ma nienaruszoną ciągłość. Przy odleżynie drugiego stopnia pojawia się już owrzodzenie z czerwonoróżowym dnem i może wyglądem upodabniać się do pęcherza wypełnionego płynem. Trzeci stopień odleżyn to już utrata grubości skóry i zmiany przenoszą się w tkankę podskórną. Zmiany czwartego stopnia to już niestety martwica w obrębie tkanek i zmiany mogą sięgać mięśni, ścięgien, a w skrajnych przypadkach i kości. Jak widać, odleżyny to duży problem i należy zrobić wszystko aby go uniknąć.
Co stosować na odleżyny? Należy pamiętać, że odleżynom łatwiej zapobiegać niż je potem leczyć. Ale możliwości jest kilka, głównie jest to specjalny preparat na odleżyny, który dzięki aktywnym składnikom będzie niwelował stan zapalny. Można też stosować specjalne opatrunki przeciwbakteryjne np. z jonami srebra, które oczyszczają ranę i eliminują zarazki. Dzięki temu, że są jednorazowe i zabezpieczają ranę, zapewniają również bardzo dobrą ochronę rany. Zarówno maści i opatrunki są z powodzeniem stosowane na zmiany odleżynowe.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o odleżynach?
Zapobieganie odleżynom to bardzo ważny aspekt opieki nad osobą leżącą.
Jakie są zatem zasady, jeśli chodzi o zapobieganie odleżynom?
- zapewnianie ruchu choremu i aktywizowanie go do choćby najmniejszej aktywności
- obracanie chorego z boku na bok najlepiej kilka razy dziennie
- wykonywanie masaży miejsc stykających się z podłożem, uciskanych
- materac przeciwodleżynowy
- przepuszczające powietrze podkłady
- natychmiastowa zmiana mokrej pościeli
- dokładna higiena chorego
- ubieranie chorego w wygodne i przewiewne rzeczy, które są często zmieniane
- regularne pranie pościeli i ubrań
- pieluchomajtki i podkłady muszą być często zmieniane
- codzienne mycie, osuszanie i balsamowanie skóry
- przecieranie skóry środkiem dezynfekującym
Jednak gdy odleżyny się pojawią, należy działać szybko. Najlepsza na takie rany będzie maść na odleżyny ze srebrem. Koniecznie z właściwościami antybakteryjnymi, przeciwgrzybiczymi i przeciwdrobnoustrojowymi. Jony srebra Ag+ mają zbawienny wpływ na odleżyny i są bardzo popularnym składnikiem leków przeciwodleżynowych. Co ważne, dobrze jeśli jest to maść na odleżyny bez recepty bo wtedy można działać od razu, nie czekając na wizytę lekarza u chorego, a dopiero potem można spróbować dobierać bardziej zaawansowane leki. Specjalne opatrunki na odleżyny, maści np. z jonami srebra jak również wiele innych akcesoriów dla chorych, można znaleźć w sklepie chlonne24.pl.