Farmaceuta zawód przyszłości

Farmacja – studia przyszłości?

Czas wyboru kierunku studiów jest bardzo trudny dla młodych ludzi. Nauka w szkole wygląda bowiem zupełnie inaczej niż studia, a tym bardziej niż praca. Panuje wiele mitów na temat tego, jak wygląda praca w pewnych zawodach. Dlatego warto do wyboru studiów dobrze się przygotować i odpowiedzieć sobie na wiele pytań z tym związanych. Zastanowimy się więc teraz, co robi farmaceuta i czy ten zawód jest przyszłościowy.

Co to jest farmacja i dlaczego to tak trudna dziedzina wiedzy

Wielu ludziom zawód farmaceuty kojarzy się z osobą pracującą w aptece i sprzedającą leki. Jednak czy do takiej roli potrzebne byłyby tak wymagające i trudne studia, jakimi jest farmacja? Nie, dlatego że bycie farmaceutą to zdecydowanie więcej niż praca w aptece. Osoba po studiach farmaceutycznych może się realizować zawodowo w wielu dziedzinach w obrębie branży. Magister farmacji ma niezwykle szerokie możliwości spełnienia zawodowego.

Farmacja to nauka skupiająca się ogólnie mówiąc na lekach. Zarówno na lekach syntetycznych, biologicznych, jak i pochodzenia naturalnego. W błędzie jednak jest ten, który myśli, że jego rola ogranicza się do ich sprzedaży. Absolwent studiów farmaceutycznych posiada wiedzę ogólną i specjalistyczną w szerokim zakresie różnych nauk – farmaceutycznych, medycznych, chemicznych i biologicznych. Takie przygotowanie pozwala mu być gwarantem jakości produktów leczniczych oraz bezpieczeństwa farmakoterapii. To niezwykle odpowiedzialny zawód, który wymaga precyzji, dokładności i przygotowania. Nie bez powodu nazwa „farmacja” pochodzi od starożytnego egipskiego wyrażenia „ph-ar-maki”, które znaczyło „ten kto zapewnia bezpieczeństwo”.

Czy wiesz, jak zostać farmaceutą?

To pytanie wydaje się dość proste. Większość osób po prostu odpowie, że wystarczy ukończyć studia na wydziale farmacji jednej z uczelni wyższych. I będzie to dobra odpowiedź, chodź niekompletna. Wszystko bowiem zależy od tego, jakie ma się oczekiwania po ukończeniu etapu kształcenia. Jeśli przyszły absolwent marzy o tym, aby sprzedawać leki bądź wytwarzać je według receptur aptecznych, nie musi od razu wybierać studiów magisterskich. Można wybrać bowiem inną ścieżkę i ukończyć naukę na poziomie technika farmaceutycznego. Plusem takiego wyboru jest krótszy okres edukacji oraz mniejszy jej zakres. To dobra ścieżka dla kogoś, kto jest zdecydowany na pracę w aptece. Jednak jeśli nie jest się pewnym, w jakim charakterze, w jakim miejscu dokładnie chce się później pracować, warto rozważyć studia magisterskie.

Takie studia trwają w Polsce minimum 5,5 roku i są to jednolite studia magisterskie. Obejmują wykłady, ćwiczenia, seminaria oraz praktyki. Wiedza, jaką zdobywają przyszli absolwenci, mieści się w zakresie kilku nauk. Jest to medycyna, a w szczególności anatomia, fizjologia, patofizjologia, immunologia, chemia ze szczególnym uwzględnieniem chemii leków oraz syntezy i technologii środków leczniczych, biologia (botanika, mikrobiologia), a nawet psychologia czy socjologia. Już sam ten opis daje pojęcie, jak bardzo wymagające są te studia i jak szerokich kompetencji i umiejętności wymagają. Oprócz samych studiów konieczne jest także odbycie praktyk, a w dalszym czasie stałe dokształcani się w postaci szkoleń.

Zarobki technika farmacji oraz magistra farmacji

Czy wiedza, jaką zdobywają farmaceuci, przekłada się później na wysokość zarobków? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele na pewno zależy od tego, jaką wybrało się ścieżkę edukacji. Osoby z tytułem technika, z uwagi na krótszy okres kształcenia, a także mniejsze prawa w zakresie wykonywania zawodu, zarabiają odpowiednio mniej od magistra. Przedział ten jest dość szeroki, zależy przede wszystkim od stażu pracy oraz dodatkowych szkoleń. Zarobki technika farmacji w 2019 roku to kwota średnia na poziomie 3700 zł brutto. Jednak nie jest to miarodajny wynik dla wszystkich. Zupełnie inaczej zarobki kształtują się wśród osób z niewielkim stażem, dopiero rozpoczynających karierę, a zupełnie inaczej wśród osób z dużym doświadczeniem. Ci pierwsi mogą liczyć na niestety niezbyt wysoką pensję, ponieważ jest to najniższa stawka krajowa, czyli 2250 zł brutto. Jednak już po dwóch latach pracy można liczyć na wzrost wynagrodzenia od 500 do około 1000 zł netto. Szkolenia dla techników farmacji również znacznie podnoszą możliwości zarobkowe. Dlatego warto regularnie się dokształcać.

Farmaceuta z tytułem magistra ma zupełnie inne możliwości, przede wszystkim dlatego, że nie jest on ograniczony pracą w aptece. Może pracować w hurtowniach farmaceutycznych, uczestniczyć w badaniach klinicznych czy pracować w placówkach analitycznych. Spora grupa farmaceutów pracuje także na stanowiskach kontrolnych, czyli w administracji służby zdrowia, inspekcji farmaceutycznej, inspekcji sanitarnej. Farmacja to także kierunek studiów, który otwiera drogę do pracy w wielkich koncernach farmaceutycznych, a zarobki tam potrafią być naprawdę wysokie. Dlatego trudno określić średnie zarobki dla osoby, która ukończyła studia wyższe. Jednak nawet pracując w aptece, zarobki osoby z tytułem magistra są wyższe od technika już na starcie.

Farmacja to studia przyszłości

Według najnowszych danych farmacja jest jednym z trzech najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki. Ogromną rolę bowiem w rozwoju tej branży odgrywa technologia. To doskonała perspektywa dla tych, którzy widzą swoją przyszłość w branży farmaceutycznej. Jednak ma to także swoje wymagania. Aby być ciągle na bieżąco, konieczne są szkolenia. I mówimy tutaj nie tylko o dokształcaniu się magistrów farmacji, ale także o szkoleniach dla techników farmacji w zakresie rozwoju technologicznego aptek. Cyfryzacja bowiem jest nieunikniona i brak kompetencji w tym zakresie może spowodować wykluczenie zawodowe takich osób.

undefined