Cukrzyca – kiedy udać się do poradni diabetologicznej i innych specjalistów?

Szacuje się, że ponad 40% chorych na cukrzycę nie zostaje zdiagnozowanych w odpowiednim czasie. Konsekwencją tego mogą być poważne zaburzenia zdrowotne i znaczne obniżenie komfortu życia.

O tym, kiedy powinniśmy udać się do poradni diabetologicznej w celu wykrycia choroby i do jakich innych specjalistów najczęściej trafiają cukrzycy, opowiedzą specjaliści z emc-sa.pl.

Kto jest szczególnie zagrożony?

Cukrzyca jest podstępną chorobą, która w początkowej fazie może nie przejawiać żadnych oczywistych objawów. Te często bywają bagatelizowane przez pacjentów, ponieważ przypisuje się je życiu w stresie czy zmęczeniu. Do poradni diabetologicznej powinny zgłosić się osoby, które:

  • posiadają w rodzinie osobę chorą na cukrzycę,
  • cierpią na nadwagę,
  • nie wykonują żadnej aktywności fizycznej,
  • nietolerującą glukozy,
  • urodziły dziecko cięższe niż 4 kilogramy,
  • mają zdiagnozowaną hiperlipedemię,
  • cierpią na nadciśnienie tętnicze,
  • przebyły jakąkolwiek chorobę układu sercowo-naczyniowego.

Jeśli możemy przypisać sobie chociaż jeden z powyższych punktów, to należy rozpatrzeć wizytę w poradni diabetologicznej. W większych miastach znajdziemy ich  kilkadziesiąt – np. w samych tylko Katowicach jest ponad 50 poradni dla cukrzyków.

Oprócz diabetologa

Po zdiagnozowaniu cukrzycy czeka nas wiele wizyt u innych specjalistów. Choroba ta jest bowiem przewlekła i może wpływać na działanie różnych narządów w naszym organizmie. Wielu cukrzyków decyduje się więc na wykupienie prywatnej opieki medycznej, ponieważ dzięki niej są oni w stanie racjonalnie zaplanować wizyty lekarskie i nie są ograniczeni do wymogów i założeń placówek działających jedynie w ramach NFZ.

 

Oprócz diabetologa cukrzyk musi liczyć się z częstymi wizytami w:

Poradni okulistycznej – jest to niezwykle ważne, ponieważ cukrzyca może wpłynąć na całkowitą utratę wzroku i to bez wcześniejszych wyraźnych znaków ostrzegawczych. Wczesne leczenie niejednokrotnie zapobiega takiemu rozwojowi wydarzeń i pozwala cieszyć się dobrym widzeniem przez całe życie.

Poradnia kardiologiczna – osoby chorujące na cukrzycę są pięciokrotnie bardziej narażone na wystąpienie choroby niedokrwiennej serca i to niezależnie od wieku. Po przekroczeniu 35 roku życia należy badać się przynajmniej raz w roku, ponieważ nawet z pozoru niegroźna aktywność fizyczna może zakończyć się poważnym zaburzeniem pracy serca. Tu również zaleca się skorzystanie z prywatnej opieki medycznej, ponieważ w ramach NFZ należy przy każdej wizycie posiadać skierowanie i czekać na wizytę kilka miesięcy.

Poradnia chirurgii ogólnej – w przypadku problemów z tzw. zespołami z ucisku (np. zespół cieśni nadgarstka) bądź z zespołem stopy cukrzycowej czasem niezbędna jest wizyta u chirurga. Występuje ona również wtedy, gdy leczenie otyłości pacjenta wymaga wsparcia chirurgicznego.