Podobnie jak inne dziedziny nauki współczesna medycyna rozwija się niemal w ekspresowym tempie. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych na bieżąco mamy możliwość skorzystania z najnowszych odkryć i rozwiązań technologicznych. Jednym z nich jest system CAD/CAM. Co oznaczają te tajemnicze skróty? Na czym polega praktyczne zastosowanie tej technologii?
Kilka słów o technice CAD/CAM
Technika CAD/CAM jest szeroko wykorzystywana. Oprócz medycyny swoje zastosowanie z powodzeniem znajduje również w branży hutniczej, budowlanej czy elektrycznej. Dzięki niej możliwe jest bowiem projektowanie oraz wytwarzania obiektów.
CAD i CAM to skróty pochodzące od angielskich nazw systemów. I tak CAD, czyli Computer Aided Design oznacza projektowanie wspomagane komputerowo. CAM zaś, czyli Computer Aided Manufacturing to komputerowe wspomaganie wytwarzania.
A jakie zastosowanie we współczesnej stomatologii znajduje technika CAD/CAM?
Technika CAD/CAM w stomatologii
System CAD/CAM reprezentuje technologię 3D, która dokonała rewolucji w gabinetach stomatologicznych. Dzięki niej prace protetyczne mogą obecnie być przeprowadzane w bardzo krótkim czasie i z nieosiągalną do tej pory precyzją. A co najważniejsze – w bardzo komfortowych warunkach dla pacjenta.
Technika CAD/CAM umożliwia projektowanie, a następnie wytwarzanie zaprojektowanych prac protetycznych w ramach uzupełnienia braków w uzębieniu oraz odbudowy utraconych tkanek zęba. A zatem wykorzystywana jest do budowy mostów, koron, licówek oraz wypełnień typu inlay, onlay i overlay. Jednym słowem do wszystkich prac protetycznych, których zadaniem jest jak najwierniejsze odtworzenie pierwotnych warunków zgryzowych.
Jak to wygląda w praktyce?
“Stomatologia 3D wyeliminowała pobieranie wycisku w tradycyjny sposób. Użycie technologii cyfrowej pozwala na stworzenie wycisku optycznego. Ten powstaje przy pomocy skanera wewnątrzustnego i odwzorowuje nasze zęby z ogromną dokładnością, jaka nie była możliwa w przypadku tradycyjnego wycisku. Ponadto po pobraniu wycisk optyczny nie musi być wysyłany do laboratorium, a my nie musimy czekać wielu dni na gotową pracę protetyczną. Technologia CAD/CAM obejmuje bowiem swoim zasięgiem wszystkie konieczne działania i to nawet w ciągu jednej wizyty w gabinecie” – tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Unimedex w Szczecinie.
Obraz 3D naszych zębów otrzymany dzięki skanowaniu przesyłany jest bezpośrednio do komputera, do którego podłączony jest monitor. Na nim zarówno stomatolog, jak i pacjent mogą zobaczyć jego niezwykle precyzyjnie odwzorowane zęby oraz dziąsła. A to dodatkowo pozwala na skonsultowanie kształtu danego zęba i daje możliwość ewentualnego „poprawienia natury”.
Jak widać technika CAD/CAM stanowi rozwiązanie na miarę potrzeb i czasu. Bardzo dokładne i estetyczne prace protetyczne zadowolą nawet najbardziej wymagających pacjentów i stomatologów. Przy tym powstają w krótkim czasie i w komfortowych dla nich obu warunkach.