Z czego zbudowane są implanty i korony?

Dziś implantacja jest doskonałą metodą przywracania utraconych zębów. Tylko implanty zębowe umożliwiają całkowite przywrócenie funkcjonalności zęba, w tym korzenia, bez angażowania sąsiednich zębów. Takie sztuczne zęby są dużo lepiej tolerowane przez ludzi niż protezy ruchome lub stałe.

Kiedy potrzebne są implanty zębów?

Implanty zębowe są tytanowym wkrętem wszczepionym w szczękę, która utrzymuje protezę. Ta metoda mocowania jest znacznie bardziej niezawodna niż zwykła metoda, gdy struktura jest przymocowana do sąsiednich zębów. Ponadto ta metoda pozwala uniknąć obracania pobliskich zębów. Implanty zębów nazywane są również śródkostnymi, ponieważ są wszczepiane w kość szczęki. Przed zainstalowaniem implantów zębowych konieczne jest uporządkowanie stanu jamy ustnej, leczenie zębów, oraz krwawiących dziąseł. Ponadto należy regularnie odwiedzać stomatologa i skrupulatnie dbać o higienę jamy ustnej.

Implanty zębowe z reguły służą, co najmniej 10–20 lat. Czas ten zależy od dbania pacjenta o jamę ustną, od stanu zdrowia, jakości implantacji i miejsca zainstalowanego implantu. Zatem implanty zębowe zastępujące przednie zęby doświadczają mniejszego obciążenia w wyniku żucia niż implanty w zębach trzonowych. Podczas wizyty w gabinecie dentystycznym można uzyskać wszystkie informacje od możliwości przeprowadzenia implantacji, przebiegu całej procedury do końcowej ceny.

Z czego składa się Implant zębowy?

Implant zębowy jest konstrukcją wieloskładnikową. Podczas wykonywania protetyki pierwszą rzeczą jest umieszczenie wkrętu tytanowego w kości zęba, który zastępuje korzeń zęba. W rzeczywistości jest to metalowa śruba, czyli analog naturalnego zęba.

Łącznik służy, jako pośrednik między implantem a koroną zęba. To jest część całej struktury, która jest widoczna nad dziąsłem. System mocowania protez można przykręcić, gdy korona jest połączona ze wspornikiem za pomocą śruby. W tym przypadku, gdy dwie części są bezpiecznie połączone za pomocą materiału dentystycznego. Łączniki wykonywane są na zamówienie. Materiałem do tego jest tytanowy lub ceramiczny komponent. Im lepszy i trwalszy materiał, tym droższy.

Korona to wierzchołek góry lodowej, część widoczna zamiast utraconego zęba. Korona może być wykonana z różnych materiałów.

Z jakich materiałów wykonana jest korona?

Jeśli chodzi o korony, lista materiałów, z których są one dziś wykonywane, jest bardzo szeroka. Na przykład porcelana i ceramika są materiałami delikatnymi, ale gdy ich powierzchnia jest wzmocniona nakładką np. z tlenku cyrkonu są niezwykle trwałe. Często wykorzystywana jest ceramika metalowa, ceramika na złotej podstawie, metalowe tworzywo sztuczne zazwyczaj korony te są używane, jako tymczasowe lub pod warunkiem, że są nakładane na implanty bezpośrednio po ich wszczepieniu. Na korony stosowany jest również dwutlenek cyrkonu lub glinu. Dwie ostatnie opcje są najbardziej efektowne, trwałe i drogie. Mimo, że implanty zębowe to sztuczne zęby, trudno je odróżnić od naturalnych, korony posiadają dobrze dobrany kolor i kształt, dlatego wyglądają naprawdę estetycznie.