Wcześniaki zawsze są pod baczniejszą opieką pediatrów i neonatologów niż dzieci urodzone w terminie. Dla wielu z nich każdy dzień to walka o życie, jednak współczesny poziom opieki medycznej bardzo to ułatwia. Rodzicu! Jeśli Twoje dziecko także jest wcześniakiem, dowiedz się z jakimi lekarzami powinieneś być w stałym kontakcie.
1. Neonatolog i pediatra
Neonatolog, tak jak pediatra, w swojej pracy zajmuje się dziećmi. Wyjątek polega na tym, że jego pacjentami są właśnie noworodki i wcześniaki. Zadaniem tego specjalisty jest kontrolowanie rozwoju wcześniaka przez ok. 1 rok jego życia w taki sposób, aby mógł on dogonić w rozwoju psychomotorycznym swoich rówieśników urodzonych zgodnie z terminem. Jeśli Wasze dziecko należy do grupy wcześniaków, radzimy dobrze wybrać neonatologa, ponieważ będziecie kontaktować się z nim bardzo często – nawet wówczas, gdy dziecko jest zdrowe.
Neonatolog to najlepszy doradca we wszystkich wątpliwościach pojawiających się podczas opieki medycznej i opieki w domu nad wcześniakiem. Udzieli niezbędnych informacji co do pielęgnacji i zdrowia malucha. Ponadto będzie przeprowadzał bilanse, decydował o konsultacjach z innymi specjalistami i czuwał nad spokojnym rozwojem dziecka – mówi neonatolog z Centrum Medycznego Medintel z Warszawy.
2. Okulista
Drugim, niemniej ważnym, lekarzem-specjalistą, do którego koniecznie trzeba zabrać wcześniaka na konsultacje jest okulista. Zaleca się, aby badania wzroku niemowlaka urodzonego przed terminem były wykonane minimum 3 razy – w 4., 8. i 12. tygodniu życia. Głównym celem tych badań jest ocena stanu zdrowia i rozwoju siatkówki oka. Tylko w ten sposób można zapobiec retinopatii wcześniaczej. Zaniedbanie konsultacji okulistycznych może doprowadzić do zaburzeń wzroku u dziecka, a nawet ślepoty. Ponadto wcześniaki, z powodu przerwania życia płodowego przed pełnym wykształceniem się wszystkich narządów, są bardziej narażone na zeza, wady wzroku czy oczopląs. Wizyty u okulisty dziecięcego są obowiązkowe do odbycia.
3. Neurolog
Neurolog jest bardzo pomocny przy wspomaganiu prawidłowego rozwoju wcześniaka. Część maluchów, szczególnie ta urodzona bardzo wcześnie bądź mająca masę urodzeniową oscylującą w okolicach 1500 g, koniecznie wymaga konsultacji neurologicznych. Wcześniactwo może (lecz nie musi) wiązać się z porażeniami, padaczką lub zaburzeniami układu nerwowego. Stałe konsultacje neurologiczne i baczne obserwowanie dziecka pozwalają zauważyć wszystkie niepokojące objawy, np. brak odpowiednich odruchów w danym miesiącu życia. Ich odkrycie pozwala na szybkie wprowadzenie rehabilitacji neurologicznej, a tym samym poprawienie przyszłej jakości życia wcześniaka. Ponadto neurolog dziecięcy jest też odpowiednią osobą do interpretacji USG przezciemiączkowego, które jest jednym z najważniejszych badań diagnostycznych noworodka.
4. Fizjoterapeuta
Fizjoterapeutę, który zajmuje się rehabilitacją wcześniaków i noworodków, warto odwiedzić zawsze, nie tylko z polecenia lekarza neonatologa lub pediatry. W skrajnych przypadkach pozwoli on zminimalizować uszkodzenia wywołane zaburzeniami neurologicznymi, a także usprawnić rozwój motoryczny dziecka. Jeśli Wasz wcześniak jest zdrowy i nie jest obciążony poważnymi wadami rozwojowymi, fizjoterapeuta pokaże jak można samodzielnie masować, rehabilitować i pomagać dziecku osiągnąć taki sam poziom rozwoju jak jego rówieśnicy. Fizjoterapeuta wskaże jak bawić się z dzieckiem, aby rehabilitacja była ciekawa.
5. Audiolog/laryngolog/foniatra
Oprócz wzroku warto kontrolować także i inne zmysły u wcześniaka, szczególnie jeśli jego masa urodzeniowa była niska, przechodził kuracje antybiotykowe lub oddychał przez respirator. W Polsce każde dziecko po narodzinach ma obowiązkowo badany słuch, jednak warto odwiedzić także audiologa, laryngologa i foniatrę. Ocenią oni poziom rozwoju uszu, nosa, jamy ustnej, gardła oraz ocenią czy dziecko nie będzie miało w późniejszym okresie problemów z mową lub prawidłowym oddychaniem czy jedzeniem.
Wybierając specjalistę, do którego zabierzecie swoje dzieci, pamiętajcie o tym, aby byli oni uprawnieni i doświadczeni w pracy z maluchami, a szczególnie wcześniakami. Warto korzystać z przychodni z działami dziecięcymi, w których w jednym miejscu zgromadzeni są specjaliści różnych profesji. W ten sposób większość badań i konsultacji można odbyć w jednym, sprawdzonym miejscu. Osoby zainteresowane cennikiem usług specjalistów dziecięcych przyjmujących na terenie Warszawy, mogą sprawdzić przykładowe ceny na stronie: http://medintel.com.pl/cennik/.