Uważaj na leki! – jakie można brać podczas ciąży?

Kobiety w ciąży są wyjątkowo wrażliwe i podatne na wszelkie zmiany.  Ze względu na to, że troszczy się o kogoś jeszcze, musi zachować szczególną ostrożność. Na pewno nie raz zastanawiałaś się, jakie leki w ciąży można przyjmować, a których najlepiej unikać, by nie zaszkodzić ani sobie, ani dziecku. To normalne, że również odczuwasz ból i wszelkie inne nieprzyjemne dolegliwości, jednak nie masz już takiej dowolności jak zazwyczaj i musisz bardzo uważać, jeśli chcesz, by wszystko przebiegało w pełni sprawnie, aż do czasu rozwiązania.

Kiedy coś Cię boli…

Ból głowy to prawdziwa zmora każdej z nas – tym bardziej, jeśli dopadnie nas w czasie ciąży. Jeśli tak się zdarzy, dobrze byłoby zacząć od próby wyjścia na zewnątrz i dotlenienia organizmu. W tym celu najlepszy będzie po prostu zwyczajny spacer. Możesz też spróbować rozmasować skronie lub inne z miejsc, w którym czujesz ból.  Jeśli chodzi o leki przeciwbólowe w ciąży, najlepiej jest stosować je w ostateczności.  Raczej unikaj ibuprofenu, jeśli do tej pory to właśnie środki z tą substancją stosowałaś. Nie należy też przyjmować w dużych dawkach aspiryny, choć jej niewielkie ilości nie powinny zaszkodzić płodowi (najlepiej jednak skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym ciążę).

Bezpieczniejsze tabletki przeciwbólowe w ciąży to leki, zawierające paracetamol. Najlepiej oczywiście próbować sobie poradzić bez nich, jednak gdy dolegliwości stają się zbyt silne, lepiej zdecydować się je przyjąć, by się niepotrzebnie nie męczyć. Oczywiście, jeśli kiedykolwiek źle reagowałaś na paracetamol, nie licz na to, że obecnie coś się zmieni, a lek przeciwbólowy w ciąży nie pogorszy Twojego samopoczucia.

Sposoby na walkę z przeziębieniem

Kiedy jest się w ciąży, trudno ustrzec się przed krążącymi wszędzie infekcjami. Jeśli zastanawiasz się, co na przeziębienie w ciąży polecają specjaliści, zacznij od witaminy C. Ta na pewno wzmocni Twój organizm i przygotuje go do walki z infekcją. W przypadku kataru, dobrze jest sięgnąć po wapno. Jakie leki w ciąży są dozwolone w przypadku wystąpienia gorączki? Spróbuj z paracetamolem, który jednocześnie uśmierzy ból.  Nie wiesz, co na ból gardła w ciąży? Spróbuj postawić na naturę – rób sobie domowe płukanki z szałwii czy rumianku lub pij wodę z cytryną i miodem.

A co z antybiotykami?

Jeśli przed zajściem w ciążę przyjmowałaś antybiotyk, musisz koniecznie skonsultować się ze swoim lekarzem w celu ustalenia, czy możesz go brać nadal. Antybiotyki w ciąży mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nienarodzone jeszcze dziecko i powodować powstawanie wad podczas rozwoju płodu. Czasem jednak antybiotyki w ciąży są konieczne – niekiedy może się bowiem okazać, że matka zapadła na poważną chorobę, której nie da się wyleczyć w inny sposób lub lekarz zadecyduje o tym, że przerywanie wcześniejszej kuracji mogłoby spowodować jeszcze gorsze skutki niż jej kontynuacja.

Co jeszcze powinnaś wiedzieć o lekach

W ciąży pojawiają się różne częste dolegliwości, takie jak na przykład nudności czy wymioty. Niestety, ze względu na swój stan, nie możesz przyjąć leku przeciwwymiotnego. W takim wypadku pij niewielkimi łykami chłodne napoje, ponieważ to może przynieść Ci ulgę. Jeśli natomiast męczą Cię skurcze, którym nie towarzyszą żadne inne objawy, spokojnie możesz sięgnąć po leki rozkurczowe, przynoszące w takich sytuacjach prawdziwą ulgę.