Prostata – inaczej gruczoł krokowy lub stercz, to mały gruczoł wielkości kasztana, położony tuż pod pęcherzem moczowym u mężczyzn. Problemy zaczynają się gdy gruczoł zwiększa swą objętość z powodu spadku poziomu androgenów, a szczególnie testosteronu. Przerost prostaty najczęściej dotyczy mężczyzn w starszym wieku powyżej 60 roku życia. Jest to po prostu naturalny objaw starzenia się organizmu. Przez środek gruczołu krokowego przebiega cewka moczowa, dlatego w sytuacji gdy powiększone stercze zaczyna ją uciskać, daje dokuczliwe i nieprzyjemne objawy.
Czynniki ryzyka
Na pierwszym miejscu czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka prostaty podaje się wiek. Szacuje się, że średnia wieku chorych, którym postawiono taką diagnozę to 70 lat. Innym czynnikiem są geny . Istnieje prawdopodobieństwo, że występowanie nowotworu stercza w bliskiej rodzinie np. dziadek, ojciec, brat zwiększa ryzyko zachorowania. Uważa się również, że większe predyspozycje do zapadania na raka prostaty mają mężczyźni rasy czarnej; np. w Azji przypadki tego nowotworu zdarzają się bardzo rzadko. Podaje się, że ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego zwiększa też nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, nadmierne ilości czerwonego mięsa, nabiału, potraw mącznych, słodyczy, jedzenia typu fast food, a także alkohol.
Objawy raka prostaty
Pierwsze objawy, które powinny zwrócić uwagę panów to:
- Zaburzenia w oddawaniu moczu: trudności w rozpoczęciu oddawania moczu pomimo parcia, słaby lub przerywany strumień;
- Uczucie, że pęcherz nie opróżnia się całkowicie;
- Częste oddawanie moczu, nawet w nocy;
W bardziej zaawansowanym stadium choroby może pojawić się:
- Krwiomocz;
- Pieczenie przy oddawaniu moczu;
- Ból krocza, okolicy lędźwiowej i miednicy mniejszej;
- Nietrzymanie moczu;
- Ból oraz krwawienie z odbytu;
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów wzbudzających niepokój i podejrzenie choroby należy zwrócić się o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu lub urologa. Można to uczynić za pośrednictwem strony internatowej: https://medistore.com.pl/konsultacje-lekarskie/dorosli
Badania i rozpoznanie raka prostaty
Podstawowym badaniem pomocnym w rozpoznaniu nowotworu stercza jest badanie per rectum, pod warunkiem, że lekarz wykonujący badanie ma doświadczenie w interpretacji zaobserwowanych nieprawidłowości. Popularną i szeroko stosowaną metodą jest oznaczenie markera nowotworowego PSA, którego podwyższony poziom nasuwa podejrzenie nowotworu. Nie zawsze podwyższony poziom PSA świadczy o toczącym się procesie nowotworowym, może sugerować łagodny przerost lub stan zapalny prostaty. Jeżeli lekarz stwierdzi niepokojące zmiany podczas badania lub wartość PSA będzie niewłaściwa, może zlecić wykonanie badań dodatkowych takich jak: USG jamy brzusznej, w którym zobrazowana będzie prostata, usg transrektalne stercza oraz biopsję, w trakcie której zostanie pobrany wycinek gruczołu do badania.
Jak zapobiegać?
Jak w każdej chorobie dużą rolę odgrywa profilaktyka. Jeżeli w rodzinie najbliższej np. ojciec, dziadek, brat chorowali na raka prostaty warto oznaczyć poziom PSA, co pomoże odpowiednio wcześnie wykryć nowotwór; w przypadku braku takich wskazań pierwsze takie badanie należy wykonać w wieku po 50 roku życia. W przypadku gdy lekarz w badaniu zauważy powiększenie gruczołu krokowego, mężczyzna powinien przynajmniej raz w roku, a jeśli specjalista zaleci, to nawet częściej, wykonywać badanie usg, w którym uwidoczniona będzie prostata.
Badanie prostaty to dla mężczyzn temat bardzo wstydliwy. Dlaczego jednak panowie mieliby wykazywać się ignorancją wobec dbałości o swoje zdrowie? Z tego powodu nie zwlekaj i zapisz swojego mężczyznę na profilaktyczną wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub urologa np. Poprzez stronę internetową: https://medistore.com.pl/konsultacje- lekarskie/dorośli/konsultacja-urologa