Przygotowanie kobiety do ciąży

W życiu większości kobiet w pewnym momencie przychodzi moment, w którym decydują się na posiadanie potomstwa. Myśląc, o zajściu w ciążę bardzo często kobiety zaczynają się jednak także zastanawiać nad tym, co zrobić, żeby w trakcie ciąży nie było żadnych problemów, a noszone w brzuchu dziecko było w pełni zdrowe. W naszym artykule postaramy się Wam pomóc w przygotowaniach do ciąży i doradzimy, nad jakimi elementami warto, jest popracować, żeby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę oraz sprawić, że nasze dziecko będzie zdrowe.

rezygnować z dań typu fast food.  Przyszła mama powinna spożywać duże ilości warzyw i owoców. Ich dieta powinna także obejmować jedzenie ryb, chudego mięsa oraz roślin strączkowych. W razie, konieczności i stwierdzenia w badaniach niedoboru jakichś substancji, być może będzie konieczność rozpoczęcia także suplementacji konkretnych składników.

Przygotowując się, do zajścia w ciążę koniecznie powinno się również zrezygnować ze stosowania używek, czyli przede wszystkim z palenia papierosów i picia alkoholu.

Zadbaj o swoją aktywność fizyczną!

Drugim bardzo ważnym elementem przygotowań do zajścia w ciążę powinna być ogólna poprawa swojej kondycji fizycznej, czyli rozpoczęcie wykonywania jakichś ćwiczeń, zapisanie się na siłownie czy jogging.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Kliniki Leczenia Niepłodności Angelius Provita w Katowicach: “Wykonywanie regularnych ćwiczeń lub inne formy aktywności fizycznej umożliwiają poprawienie sylwetki oraz wzmocnienie mięśni brzucha czy pośladków. Dobra kondycja będzie bardzo istotnym elementem w trakcie ciąży. Najlepszym wyborem dla przyszłych mam jest zapisanie się na basen. Pływanie bowiem bardzo skutecznie poprawia ogólną kondycję fizyczną oraz umożliwia harmonijny rozwój całego ciała, także niezwykle ważne z punktu widzenia kobiet będących w ciąży, mięśnie okolic grzbietu, brzucha i kręgosłupa”.

Zapewnienie sobie właściwej ilości kwasu foliowego

Kwas foliowy to rodzaj witaminy z grupy B, który nie jest wytwarzany, przez organizm człowieka tylko musi być suplementowany lub zapewniany poprzez stosowanie właściwej diety. Kwas foliowy znajduje się m.in. w warzywach: w kapuście, sałacie, brokułach, fasoli i w szpinaku. Jest również w otrębach, mące, w rybach i w wątróbce. Kwas foliowy jest istotny głównie dlatego, że bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego.

Więcej precyzyjnych wskazówek na temat przygotowania do zajścia w ciążę można otrzymać od ginekologa lub od innego lekarza specjalisty, który zajmuje się leczeniem problemów płodności. Być może przed otrzymaniem dokładnych zaleceń konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, ale na pewno warto.