Ból brzucha może być wywołany niestrawnością, napięciem przedmiesiączkowym, jak i różnorodnymi problemami żołądkowymi. Skąd się one biorą i jak można je niwelować?
Podłoże problemów żołądkowych
Przyczyn bólów żołądka i niestrawności jest wiele. Mogą one wynikać z prowadzenia stresującego, niehigienicznego trybu życia, z częstszego spożywania fast foodów i produktów ciężkostrawnych czy braku aktywności fizycznej. Problemy żołądkowe mogą być związane również z przewlekłymi chorobami, na które choruje dana osoba. Ból żołądka odczuwany jest w okolicach lokalizacji tego narządu, pod sercem i płucami, czyli mniej więcej poniżej mostka. Z bólem żołądka ściśle wiążą się wrzody i zapalenie żołądka.
Wrzody żołądka
Ból brzucha w okolicach żołądka spowodowany jest nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego przez organizm. Prowadzi to do zbyt dużego stężenia kwasu i powstawania podrażnień w błonie śluzowej. Z czasem powstają w tym miejscu bolesne wrzody, które mogą skutkować nawet przerwaniem ściany żołądka, czyli stanu zagrażającego zdrowiu i życiu człowieka.
Przyczyną powstawania wrzodów jest aktywność bakterii Helicobacter pylori (https://swisslab.pl/badania/helicobacter-pylori-igg-przeciwciala-badanie). Można ją wykryć podczas wykonywania prostego testu z krwi w warunkach domowych. Testy dostępne są w aptekach i drogeriach. Wykrywają one specyficzne przeciwciała pojawiające się w odpowiedzi organizmu człowieka na zakażenie bakterią Helicobacter pylori.
Bakterię wykrywa się również podczas gastroskopii, z pobranego wycinku błony śluzowej, który poddawany jest badaniu histopatologicznemu. Wymaga to jednak przeprowadzenia inwazyjnego badania.
Znacznie łatwiej wykonać testy oddechowe polegające na podaniu pacjentowi tabletki z zawartością mocznika znakowanego izotopem węgla. Bakterie Helicobacter pylori zawierają enzym ureazę, która rozkłada znakowany mocznik, m.in. na CO2, który trafia do płuc i jest wydychany z powietrzem, zaś specjalne urządzenie analizuje czy jest w nim izotop węgla. Jeśli tak, to można wnosić, iż pacjent jest zarażony tą bakterią.
Zatrucie pokarmowe
Jedzenie nieświeżych, szkodliwych, ciężkostrawnych produktów powoduje, że mogą pojawić się problemy żołądkowe. Oprócz bólów żołądka, pacjent może mieć nudności, wymioty i biegunkę. W takiej sytuacji najważniejsze jest uzupełnianie elektrolitów i zadbanie o to, aby nie doszło do odwodnienia.
Zapalenie żołądka
Często schorzenie to jest mylone z wrzodami żołądka. Chory odczuwa silny ból w górnej części brzucha, któremu mogą towarzyszyć wymioty z zawartością nie tylko treści żołądkowej, ale i krwi.