Nawet 15% społeczeństwa na całym świecie cierpi na nietrzymanie moczu, z czego aż 80% to kobiety. Jakie są przyczyny tego schorzenia i jak je leczyć?
Definicja problemu
Nietrzymanie moczu albo inkontynencja moczu – w skrócie NTM, jest jego niekontrolowanym wyciekiem przez cewkę moczową. Proces ten może przebiegać z różnym nasileniem – od popuszczania pojedynczych kropli, do nawet całkowitego opróżnienia pęcherza. Najczęściej dotyka kobiet, ale badania pokazują, że już u co piątego mężczyzny diagnozuje się NTM.
Nietrzymanie moczu jest tym rodzajem schorzenia, które wykracza poza obszar układu moczowego – sprawia także problemy natury społecznej i psychicznej. Osoby nim dotknięte wstydzą się jego objawów, przez co stopniowo wycofują się z codziennych aktywności, izolując się społecznie. To z kolei prowadzi do pogorszenia samooceny i ogólnego samopoczucia, apatii, a nawet stanów depresyjnych.
Grupy ryzyka
Na wystąpienie nietrzymania moczu są narażone kobiety po porodach, w trakcie menopauzy, a także te, które ukończyły 65. rok życia. Wiąże się to m.in. z osłabieniem mięśni albo uszkodzeniami wywołanymi porodem czy spadkiem hormonów odpowiedzialnych za prawidłową pracę zwieraczy. Z kolei popuszczanie moczu u mężczyzn może być efektem przerostu gruczołu krokowego.
Ponadto czynnikiem sprzyjającym rozwojowi NTM jest otyłość, cykliczne zaparcia, choroby układu nerwowego, a także przebyte operacje układu moczowo-płciowego.
Objawy nietrzymania moczu
Jeśli popuszczanie moczu zdarza się w momentach gwałtownego wysiłku, np. dźwignięcia, intensywnego kaszlu, kichania lub śmiechu, mowa wówczas o tzw. wysiłkowym nietrzymaniu moczu i jest on najczęściej diagnozowany. Jeśli natomiast potrzeba oddania moczu pojawia się nagle, a do tego jest tak silna, że wymusza błyskawiczne skorzystanie z toalety, mówi się o tzw. nietrzymaniu moczu z parcia. Połączenie powyższych objawów, czyli wysiłkowego nietrzymania moczu przy jednoczesnym uczuciu parcia na pęcherz, daje mieszany rodzaj schorzenia. U panów najczęściej występuje tzw. nietrzymanie moczu z przepełnienia, polegające na stałym lub okresowym wyciekaniu moczu z przepełnionego, rozciągniętego pęcherza.
Jak leczyć nietrzymanie moczu?
Żeby poprawić pracę układu moczowego i tym samym zniwelować objawy nietrzymania moczu, dobrze jest wdrożyć kilka zdrowych nawyków. Przede wszystkim ważna będzie zmiana przyzwyczajeń żywieniowych: posiłki o stałych porach, picie nektarów i przecierów, dieta bogata w błonnik, to pierwsze kroki ku ustąpieniu uciążliwych objawów NTM. Istotną rolę w profilaktyce odgrywa także ruch, który wzmacnia mięśnie, poprawia wydolność i uwalnia endorfiny, czyli popularne hormony szczęścia. Trzeba również regularnie się wypróżniać oraz unikać przetrzymywania moczu w pęcherzu.
Warto też wspomóc organizm odpowiednimi suplementami diety, skomponowanymi specjalnie dla osób borykających się z problemem nietrzymania moczu. Przykładem może być Femudar, zawierający 3 aktywne składniki: ekstrakt z pestek dyni – pozytywnie wpływający na właściwe napięcie i siłę mięśni zaangażowanych w kontrolowane oddawania moczu, ekstrakt z nasion soi, który dzięki zawartości fitoestrogenów uelastycznia mięśnie zwieracza pęcherza, a także ekstrakt z owoców żurawiny wielkoowocowej – hamujący namnażanie bakterii w pęcherzu i tym samym zapobiegający infekcjom.