Co trzeba wiedzieć o POChP?
POChP to choroba wywołana stanem zapalnym w układzie oddechowym, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych i płucach, a w konsekwencji do niedotlenienia organizmu. Współczesna medycyna klasyfikuje POChP jako chorobę ogólnoustrojową, rzutującą na wszystkie kluczowe funkcje życiowe.
To jest ważne:
POChP jest jedną z najczęstszych przyczyn inwalidztwa.
Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc mogą towarzyszyć także inne poważne schorzenia, w tym: osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Przyczyny POChP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to konsekwencja długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe. Najważniejszym z nich jest dym tytoniowy, ale trzeba też wspomnieć o pyłach oraz gazach, w tym tworzących zjawisko smogu.
Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc najczęściej diagnozuje się u osób po 40. roku życia, które palą lub paliły wyroby tytoniowe (również biernie). Palenie pozostaje główną przyczyną tej choroby. Co ważne, POChP może się rozwinąć wiele lat po rzuceniu nałogu.
Coraz ważniejszym czynnikiem ryzyka POChP jest zanieczyszczenie powietrza. Długotrwały kontakt z cząsteczkami smogu również może wywołać stan zapalny w układzie oddechowym prowadzący do rozwinięcia się Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Na POChP chorują także osoby narażone na wdychanie pyłów oraz gazów w związku z wykonywanym zawodem. Należy tutaj wymienić przedstawicieli takich profesji, jak górnik, hutnik, budowlaniec, rolnik, operator maszyn budowlanych, metalurg, pracownik zakładów chemicznych, sprzątaczka czy kosmetyczka.
Poważne konsekwencje zdrowotne POChP
Nieleczona lub bardzo późno zdiagnozowana Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc ma bezpośredni, negatywny wpływ na życie chorego. Poważne uszkodzenie płuc i dróg oddechowych skutkuje problemami z oddychaniem, a w konsekwencji powoduje trudności z wykonywaniem nawet podstawowych czynności: ubraniem się, umyciem, przyrządzeniem sobie posiłku, przyniesieniem zakupów itd.
POChP to częsta przyczyna przedwczesnego zakończenia kariery zawodowej, a także wycofania się z życia towarzyskiego, co z kolei stanowi czynnik ryzyka zaburzeń psychicznych (włącznie z depresją).
Dlatego tak duży nacisk kładzie się na wczesną diagnostykę POChP oraz szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, co daje chorej osobie szansę na samodzielność, a także utrzymanie zadowalającego komfortu życia.
Podejrzenie POChP – jakie objawy mogą na to wskazywać?
Głównym problemem związanym z POChP jest to, że choroba nie zawsze daje specyficzne objawy i może się przez długi czas rozwijać zupełnie bezobjawowo lub skąpo-objawowo. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka POChP powinny więc zachować szczególną czujność i nie lekceważyć nawet z pozoru błahych sygnałów wysyłanych przez organizm.
Wyróżniamy cztery podstawowe objawy mogące sugerować podejrzenie POChP:
- Przewlekły kaszel.
- Duszność.
- Obniżona tolerancja wysiłkowa (męczliwość, pogorszenie kondycji).
- Odkrztuszanie plwociny (wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze).
Więcej o objawach POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
Co robić w przypadku podejrzenia POChP?
Pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem rodzinnym. Lekarz przeprowadzi podstawowe badanie, zbierze wywiad z pacjentem i oceni, czy wskazana jest pogłębiona diagnostyka prowadzona w ramach poradni pulmonologicznej.
Istnieje wiele badań przeprowadzanych w procesie diagnostyki POChP, spośród których najważniejsza jest spirometria. Inne badania to m.in. RTG klatki piersiowej, echo serca, EKG, pletyzmografia (badanie czynnościowe układu oddechowego), ergospirometria (tzw. próba wysiłkowa) oraz gazometria z pulsoksymetrią.
Jeśli badania potwierdzą POChP, to choremu zostanie zaproponowane odpowiednio dobrane leczenie. Celem terapii jest złagodzenie objawów chorobowych i umożliwienie pacjentowi samodzielnego funkcjonowania. Pamiętajmy natomiast, że POChP to choroba, której nie można całkowicie wyleczyć.