O czym świadczy ból zębów i jak sobie z nim radzić?

Ból zębów potrafi być bardzo dokuczliwy. Przeszkadza w spaniu, jedzeniu, uciska lub pulsuje. To najbardziej oczywisty sygnał, że czas umówić się na wizytę u stomatologa, ponieważ nieleczony, bolący ząb może doprowadzić do infekcji całego organizmu z mózgiem i sercem na czele. Zepsute zęby mogą być więc zagrożeniem dla życia.

Przyczyny bólów zębów

bol-zebaZęby bolą z różnych powodów: z powodu próchnicy, pęknięcia, szkliwa, ale także z powodu problemów ze stawami żuchwowymi czy powiększonymi węzłami chłonnymi. Zęby mogą boleć też tylko w określonych okolicznościach, na przykład gdy pijemy zimny lub gorący napój, wtedy oznacza to odsłonięcie zębiny.

Tak czy inaczej sposoby domowe lub z apteki, takie jak olejek goździkowy, leki przeciwbólowe mogą działać jedynie doraźnie, by jakoś dało się wytrzymać do momentu wizyty i stomatologa. Ból zębów często oznacza próchnicę. To główna choroba zębów, która odsłania miazgę zęba, a ta drażniona sprawia ból. Czasami zdarza się też ropień, który powstaje z powodu stanu zapalnego, albo szyjki zębowe z powodu opuszczonych dziąseł są odsłonięte i przez to bardziej wrażliwsze. Nieusuwany regularnie kamień nazębny może też powodować stany zapalne dziąseł. Najbardziej bolesne jest jednak zapalenie okostnej. To błona pokrywająca kości szczęki. Jeśli nie leczymy regularnie zębów, doprowadzimy do zapalenia okostnej, a to już bardzo trudne powikłanie wymagające podawania antybiotyków i często usunięcia zęba.

Szybka pomoc przy bolesnych zmianach

zebyBól zęba, który nie jest mocno nasilony złagodzi paracetamol. Przy problemach z dziąsłami można płukać usta naparem z rumianku lub szałwii. Gdy sprawa robi się poważniejsza warto sięgnąć po ibuprofen albo żuć goździki. Chodzi oczywiście o przyprawę. Olejek goździkowy może także pomóc jeśli nasączymy nim wacik i włożymy w ubytek zęba. Jeśli zęby bolą przy nagryzaniu i dodatkowo zauważymy obrzęk trzeba iść szybko do dentysty, który może zalecić nawet lek w formie czopków. Warto pamiętać, że jeśli boli nas ząb dentysta ma obowiązek nas przyjąć i to poza kolejką. Jednak nie zwlekajmy do ostatniej chwili – w przychodniach kolejki, także pacjentów “bólowych”, są bardzo długie i może się okazać, że z bolącą szczęką musimy posiedzieć jeszcze kilka godzin.