Niebezpieczne słońce

Wszyscy cieszymy się, gdy jest słonecznie i ciepło. Po wielu miesiącach deszczu, śniegu, chmur chcemy wreszcie napawać się latem. Jednak upał i nadmiar słońca mogą też okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Unikaj największych upałów

hipertermiaSłońce to źródło nowotworów oczy i skóry, a wysoka temperatura wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Latem bardzo często dochodzi do udaru słonecznego i przegrzania organizmu, zwłaszcza u osób z chorobami krążenia czy układu oddechowego. Upały gorzej znoszą osoby otyłe czy z cukrzycą, malutkie dzieci i seniorzy. Przed słońcem chronić się powinny także osoby z nadczynnością tarczycy.

Przegrzanie organizmu, czyli hipertermia objawia się osłabieniem, bólami głowy, wzmożonym pragnienie, wymiotami, skurczami mięśni, zwłaszcza nóg i brzucha. Drgawki, utrata przytomności i zaburzenia oddychania to objawy, które wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Podczas udaru cieplnego temperatura ciała przekracza 39 stopni, ale chory nie poci się, ma za to suchą, czerwoną i gorącą skórę oraz szybsze tętno, może mieć także zaburzenia świadomości. Podczas upałów może dojść też do odwodnienia, które najbardziej niebezpieczne jest zwłaszcza u dzieci. Gdy na dworze panuje skwar częściej też dochodzi do omdleń, zwłaszcza u osób starszych i z chorobami serca, zwłaszcza u tych z obniżonym ciśnieniem. A ponieważ krew jest gęstsza, istnieje także większe ryzyko pojawienia się zakrzepów.

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu

przegrzanie-organizmuŻeby zapobiec pojawieniu się udaru, zakrzepu, omdlenia należy unikać wysokich temperatur. Jeśli na termometrach słupek rtęci przekracza 30 stopni, najlepiej nie wychodzić na zewnątrz od godziny 11 do 16. Zawsze trzeba mieć przy sobie wodę i popijać ją regularnie, małymi łykami. Można się schładzać, ale nie gwałtownie. Skok do zimnej wody może skończyć się zatrzymaniem akcji serca. Przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu, w którym panuje chłód, a potem wychodzenie na upał sprzyja z kolei anginie i chorobom zatok. Ponieważ słońce przyczynia się także do powstawania nowotworowych zmian skóry oraz chorób oczu, skórę należy chronić kremem z wysokim filtrem, a oczy zasłaniać rondem kapelusza oraz okularami ze szkłami z filtrem UV.