Nadwrażliwość zębów to bardzo często spotykana dolegliwość. Manifestuje się epizodami nieprzyjemnego bólu w kontakcie z zimnymi lub ciepłymi napojammi i pożywieniem. Co powoduje, że zęby stają się wrażliwe? Jakie są skuteczne sposoby na nadwrażliwe zęby?
Kiedy występuje nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość zębów to bardzo nieprzyjemna reakcja organizmu w odpowiedzi na zadziałanie bodźca o różnym podłożu. Istnieje szereg przyczyn, które powodują, że zęby stają się wrażliwe. Najczęściej czynnikiem odpowiadającym za silną nadwrażliwość zębów bywa temperatura – spożywanie gorących pokarmów i napojów wywołuje epizody ostrego, bardzo nieprzyjemnego bólu. Podobną reakcją manifestuje się nadwrażliwość zębów na zimno. Czynnikiem inicjującym pojawienie się nieprzyjemnego dyskomfortu jest wówczas nie tylko pożywienie, ale również zimne powietrze. Podobna odpowiedź może pojawić się po zjedzeniu produktów kwaśnych, mocno słonych lub bardzo słodkich.
Wyraźna reakcja może również wystąpić wskutek działania bodźca mechanicznego, którym najczęściej jest zbyt intensywne szczotkowanie zębów podczas ich codziennej pielęgnacji.
Niekiedy nieleczony bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami, również powoduje, że zęby stają się nadwrażliwe. Epizody nadwrażliwości mogą wystąpić w wyniku przeprowadzenie wybranych procedur stomatologicznych, tj.: nadwrażliwość zębów po wybielaniu czy nadwrażliwość zębów po leczeniu. Zwykle taka reakcja jest przemijająca.
Bez względu na rodzaj bodźca, bezpośrednim powodem występowania objawów nadwrażliwości zębów są uszkodzenia szkliwa prowadzące do odsłonięcia kanalików zębowych znajdujących się na powierzchni zębiny. Do odsłonięcia zębiny może dojść na skutek cofnięcia (recesji) dziąseł lub erozji szkliwa.
Cierpisz na nadwrażliwość zebów? Poznaj najlepsze sposoby leczenia i specjalistyczne produkty, które pomogą Ci pozbyć się problemu. Wejdź na https://www.sunstargum.com/pl/
Jak leczyć nadwrażliwość zębów?
Podstawową zasadą w leczeniu nadwrażliwości zębów jest dbałość o utrzymanie higieny jamy ustnej. Zwykle ból występujący w trakcie lub bezpośrednio po umyciu zębów wpływa niekorzystnie, wywołując niechęć do ponawiania takiej czynności. Jest to początek tzw. błędnego koła. Ograniczanie lub unikanie odpowiedniego szczotkowania zębów sprzyja odkładaniu resztek pokarmowych i powstawaniu płytki nazębnej. Zwiększa to ryzyko rozwoju stanów zapalnych i chorób przyzębia, pogłębiających odczuwanie dyskomfortu bólowego. Regularne mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku) z zastosowaniem właściwie dobranych akcesoriów higienicznych to najlepsza metoda leczenia nadwrażliwości zębów.
Ważny jest odpowiedni wybór szczoteczki do zębów, najlepiej posiadającej miękkie włosie, co pozwala na delikatne i skuteczne usuwanie osadu nazębnego. Liczy się również odpowiednia technika szczotkowania. Doradza się wykonywanie ruchów wymiatających zamiast silnego, energicznego szorowania po powierzchni zębów.
Istotny jest też zakup właściwie dopasowanej pasty na nadwrażliwość zębów. Składniki produktu powinny zapewniać szybką i skuteczną ochronę, znieczulać zakończenia nerwowe i jednocześnie chronić uzębienie przed powstawaniem ubytków i próchnicy korzeni. Pomocna może być zawartość fluoru i izomaltu.
Ulgę przynosi również stosowanie płukanek znoszących nadmierną wrażliwość i sprzyjających poprawie kondycji tkanek przyzębia. Dobrym sposobem na nadwrażliwe zęby jest zmiana nawyków żywieniowych, czyli ograniczenie produktów nadmiernie kwaśnych, słonych czy słodkich. Pojawiające się objawy nadwrażliwych zębów powinny być zgłoszone podczas wizyty kontrolnej u stomatologa.