Małe, gryzące, uczulające – groźne meszki

 

Od dawna nauczyliśmy się chronić przed komarami, od wczesnej wiosny media przypominają, że należy także być niezwykle ostrożnym, gdy ugryzie nas kleszcz. Tymczasem niebezpieczna może okazać się dla naszego zdrowia mała, niepozorna meszka, na którą wiele osób jest po prostu uczulonych.

Dlaczego jest niebezpieczna?

“Uczulenie na meszki’ to oczywiście uproszczenie. Organizm ludzki może być bowiem wrażliwy na ślinę meszki, która zawiera histaminę powodującą stan zapalny skóry, peptydy wywołujące alergię i białka mogące niszczyć ludzkie tkanki. Meszka podczas kąszenia wstrzykuje ślinę pod naszą skórę. Czasami kończy się jedynie na obrzęku i swędzącym zaczerwienieniu, w skrajnych przypadkach nawet wstrząsem anafilaktycznym, czyli spadkiem ciśnienia, obrzękiem błon śluzowych krtani, duszeniem i śmiercią. Jeśli mamy tendencje do reakcji alergicznych możemy zrobić badanie krwi z oznaczeniem IgE, żeby upewnić się, że jesteśmy bezpieczni, lub przygotować się na atak owada.

Ślad po ugryzieniu

Skąd wiadomo, że ugryzła nas meszka? W miejscu użądlenia najczęściej pozostaje zaczerwienienie i pojawia się obrzęk o średnicy do 10 cm. Miejsce swędzi i boli przy uciskaniu. Jeśli takie objawy utrzymują się krócej niż dobę nie ma powodów do obaw. Gorzej, gdy stan zapalny trwa dłużej – to znak, że meszka wprowadziła do naszego organizmy bakterie. Osoby uczulone na ślinę meszki zazwyczaj już kilka minut po ukąszeniu mają objawy alergii. Oprócz wskazywanych wcześniej objawów mogą wystąpić także tak ogólne jak nudności i wymioty, biegunka, ból brzucha, zawroty głowy. Jeśli miejsce jest tylko zaczerwienione można użyć żelu łagodzącego swędzenie albo leków przeciwhistaminowych, gdy mamy jednak objawy alergii, zawczasu należy przeprowadzić terapię odczulania, którą trzeba przeprowadzać regularnie i pod okiem lekarza. Jest to jednak bardzo skuteczny sposób przeciwdziałania reakcji alergicznej. Po terapii skłonność do wystąpienia objawów wstrząsu spada do maksymalnie 10 procent.

Preparaty odstraszające meszki

Aby meszka jednak wcale nie ugryzła należy pamiętać, by używać preparatów odstraszających owady. Są one dostępne w drogeriach i aptekach i mają formę środków do stosowania na skórę, opasek czy naklejek na ubranie.