Łojotokowe zapalenie skóry głowy to przewlekła i nawracająca choroba skóry głowy. Jej nieleczenie może prowadzić do wypadania włosów, a nawet spowodować łysienie. Łojotokowe zapalenie skóry głowy wynika z patologicznej nadaktywności gruczołów łojowych i może przydarzyć się różnym osobom, niezależnie od rodzaju cery. Jakie są przyczyny tej choroby skóry głowy i jak sobie z nią radzić?
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny
Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest dość złośliwym schorzeniem, które najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, ale i nie tylko. Wiek młodzieńczy sprzyja rozkwitowi tej choroby skóry głowy, ponieważ to właśnie wtedy gospodarka hormonalna zaczyna szaleć. Nadmiar androgenów i progesteronu powoduje, że gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość sebum.
Ponadto dermatolodzy wskazują, że łojotokowe zapalenie skóry głowy może mieć podłoże genetyczne, gdyż bardzo często występuje dziedzicznie. Jeśli rodzice lub dziadkowie borykali się z tym schorzeniem, jest bardzo prawdopodobne, że również młodsze pokolenie tego doświadczy (choć nie jest tak zawsze).
Jedną z głównych przyczyn nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych są także drożdże i grzyby. Gdy liczba tych mikroorganizmów na skórze głowy gwałtownie wzrasta, wówczas dochodzi do osłabienia układu immunologicznego, a w efekcie powstawania stanów zapalnych.
Do pozostałych źródeł wywołujących tę chorobę lekarze specjaliści zaliczają:
- zanieczyszczenia środowiskowe,
- skrajne temperatury powietrza (mrozy, upały),
- nieodpowiednią higienę osobistą,
- przewlekły stres,
- silne emocje,
- otyłość,
- przemęczenie,
- złą dietę,
- chorobę Parkinsona,
- HIV,
- inne.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – objawy
Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest schorzeniem, które może dotykać osoby z różnym typem skóry. Jednak według najnowszych statystyk medycznych nadmierny łojotok pojawia się najczęściej u pacjentów posiadających cerę tłustą. Głównymi objawami łojotokowego zapalenia skóry głowy są:
- zaczerwienienie skóry głowy,
- przetłuszczające się włosy,
- tłusty łupież o żółtawym zabarwieniu,
- zrogowacenia i strupy,
- charakterystyczne “łuski” układające się w skorupkę na skórze głowy, które często są mylone z łupieżem suchym,
- swędzenie i pieczenie skóry głowy.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie
Pierwszym krokiem po zauważeniu potencjalnych objawów łojotokowego zapalenie skóry głowy zawsze (i bezwzględnie) powinna być wizyta w gabinecie dermatologicznym. Jedynie lekarz specjalista jest w stanie odpowiednio ocenić i zdiagnozować zmiany powstałe na skórze, a także zaproponować ścieżkę właściwego leczenia. Kuracja antyłojotokowa zawsze dobierana jest indywidualnie do kondycji i potrzeb pacjenta, a jej przebieg i trwanie mogą znacznie się różnić w zależności od danego przypadku medycznego. Wizyta u specjalisty to podstawa, ponieważ łojotokowe zapalenie skóry głowy to schorzenie, które ma tendencje do nawrotów, dlatego też, aby skutecznie pozbyć się wstydliwego i niekomfortowego problemu, należy zaufać lekarzowi.
W kuracji dermatolodzy najczęściej, oprócz leczenia farmakologicznego, zalecają stosowanie odpowiedniego szamponu na łojotokowe zapalenie skóry głowy. Tego typu dermokosmetyki posiadają szereg substancji antygrzybicznych (selen, siarkę), likwidujących przyczyny problemu. Ważne jest także, aby tego typu preparaty posiadały w swojej formule składniki nawilżające, jak na przykład glicerynę, które nie dopuszczą do nadmiernego wysuszenia się skóry. Jeśli na głowie pojawiają się obfite stany zapalne, wówczas dermatolog może zalecić punktowe leczenie farmaceutykami. W najcięższych przypadkach pacjent może być leczony antybiotykami lub zostać skierowany na laseroterapię, która wysuszy zmiany bakteryjne i zadziała antyseptycznie.
Więcej informacji na temat dermokosmetyków na łojotokowe zapalenie skóry głowy znajdziesz na stronie internetowej: http://www.laroche-posay.pl/strona-g%C5%82%C3%B3wna/specjalistyczna-piel%C4%99gnacja/%C5%81ojotokowe-zapalenie-sk%C3%B3ry-t1414.aspx.