Jak ustalić ojcostwo?

Badania mające na celu ustalenie ojcostwa stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Są wykorzystywane zarówno przez sąd przy ustalaniu alimentów, jak też przez osoby prywatne chcące potwierdzić lub wykluczyć pokrewieństwo. Ustalanie ojcostwa to wbrew pozorom proces bardzo łatwy, który nie jest też bardzo kosztowny.

Badanie na ojcostwo

Badaniem, które w 99,999% może potwierdzić lub w 100% wykluczyć ojcostwo jest badanie DNA, które polega na porównaniu próbek materiału genetycznego pochodzącego od domniemanego ojca oraz dziecka. Do badania nie jest niezbędna matka, chyba, że zlecane jest ono przez sąd. Zestawienie 24 markerów DNA ojca i dziecka umożliwia potwierdzenie ojcostwa z jak największym prawdopodobieństwem. Jest to obecnie najbardziej wiarygodna metoda ustalania ojcostwa oraz wszelkiego pokrewieństwa.

Jak pobierane są materiały do badań?

Najczęściej do badań genetycznych na ustalenie ojcostwa pobierany jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Wymaz taki pobierany jest za pomocą patyczka, który jest następnie zabezpieczany i przekazywany do laboratorium. Można jednak znaleźć firmy zlecające badania na podstawie takich przedmiotów, jak włosy, sztućce, szklanki, butelki czy nawet chusteczki higieniczne. Czasami wystarczy po prostu dostarczyć jakiś przedmiot codziennego użytku. Badania na podstawie takich przedmiotów zlecić możemy w agencji detektywistycznej InfoDetect (http://www.infodetect.pl/ustalenie-ojcostwa-dna).

Inne korzyści badań na ojcostwo

Oprócz oczywistej korzyści, jaką jest pewność dotycząca ojcostwa, zaliczyć do nich można również zalety takie, jak spokój ducha i radość życia, harmonijny rozwój dziecka, który możliwy jest tylko w atmosferze pewności, zrozumienia i miłości. Poczucie bezpieczeństwa to również rodzinna stabilizacja i lepsze relacje między ojcem a matką dziecka. Pewność dotycząca ojcostwa ważna jest dla każdego mężczyzny. Dzięki temu, może on utożsamiać się z dzieckiem i ze spokojem rozwijać instynkt ojcowski.