Główną przyczyną łupieżu jest Pityrosporum ovale. Co to takiego? To grzyb, który żyje na powierzchni skóry praktycznie każdego człowieka. Żywi się sebum, a jego wydzieliny sprawiają, że skóra głowy jest podrażniona, łuszczy się, a drobinki złuszczone widoczne są na głowie oraz na ubraniu.
Problem sezonowy
Łupież może być suchy, jak i tłusty. Każdy jednak wymaga, by się go jak najszybciej pozbyć. Jest nie tylko nieestetyczny, ale także powoduje podrażnienie skóry, swędzenie, stan zapalny. Co ciekawe, dolegliwość ta o wiele rzadziej pojawia się latem, ponieważ promienie UV mają działanie przeciwzapalne. Za to jesienią i zimą, kiedy na głowie często mamy czapkę drożdżaki mają optymalne warunki do namnażania się i uprzykrzania nam życie. I co ważne, im w większym strasie żyjemy, tym większy możemy mieć problem z łupieżem.
Jakie szampony pomogą w walce z problemem
Współczesna medycyna i przemysł kosmetyczny dają nam szeroki oręż do walki z tym problemem. Jeśli mamy włosy przetłuszczające się i łupież w formie żółtawych, dużych płatków należy zwalczać go środkami przeciwgrzybicznymi zawartymi w szamponach. Szampon przeciwłupieżowy powinien zawierać ketokonazol, piroktolaninę, pirytonian cynku lub siarczan selenu. Dodatek kwasu salicylowego dodatkowo złuszcza naskórek, dzięki temu aktywne składniki szamponu łatwiej radzą sobie z usuwaniem przyczyn łupieżu. Na rynku dostępne są zarówno szampony do codziennego użytku, jak i do stosowania raz na dwa tygodnie. Jeśli z naszych włosów spadają małe, białe płatki, lepszy będzie szampon dla alergików, osób z AZS lub po prostu łagodny i bezzapachowy. Najważniejsze by miał odczyn pH 5,5. Ma on za zadanie przywrócić skórze właściwy poziom nawilżenia, załagodzić podrażnienia i zlikwidować łuszczenie się skóry.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
W skrajnych przypadkach, gdy mimo podjętych prób leczenia łupież nie zanika, a nawet widać, że włosy zaczynają wypadać, należy udać się do lekarza. Nie wstydźmy się, łupież to nie jest efekt niewłaściwej higieny, zaniedbania – może zdarzyć się każdemu. Lekarz właściwie oceni wygląd naszej skóry i bardzo możliwe, że uzna za stosowne przepisanie doustnych leków przeciwgrzybicznych.