Jak pomóc dziecku w walce z chorobą

Choroba dziecka zawsze jest trudna dla rodziców, nawet jeśli chodzi o lekkie przeziębienie. Maluch z gorączką, zatkanym noskiem, z kaszlem nie przesypia nocy, a nawet błaha choroba może szybko przerodzić się w poważne zapalenie płuc. Dlatego warto wiedzieć, co robić, gdzie dziecko zaczyna kasłać albo ma katar i gorączkę.

Kiedy i jak obniżyć gorączkę?

zatkany-nosPrzyjęło się wśród lekarzy, że u dzieci gorączkę należy zbijać dopiero, gdy temperatura przekroczy 39 stopni. Gorączka to jednak objaw świadczący o tym, że organizm podjął walkę z chorobą, więc jej obniżanie nie zawsze jest korzystne. Bardzo często dziecko, które się wygrzeje i wypoci szybciej wraca do zdrowia. Gdy jednak jest wysoka, powyżej 40 stopni może zagrażać życiu, wtedy najlepiej schłodzić dziecko w kąpieli. Temperatura wody nie może być jednak niższa niż temperatura ciała dziecka minus pół stopnia. Czyli przy 40 stopniach gorączki wodę należy nagrzać do 39,5. Włożenie malucha do zimnej wody może tylko mu zaszkodzić. Dziecku można też podać leki przeciwgorączkowe na bazie paracetamolu lub ibuprofenu (nigdy aspiryny!), ale nie można robić tego częściej niż co 6 godzin. Zaleca się też naprzemienne podawanie leków przeciwgorączkowych: raz paracetamol, następnym razem ibuprofen.

Naturalny sposób na zatkany nosek

Problemem u dziecka może być też zwykły katar. Niegroźny, a jednak przeszkadza w spaniu, zwłaszcza gdy maluszek sypia tylko na pleckach. Wtedy do łóżeczka, obok główki dziecka można włożyć rozcięte ząbki czosnku. Ostry zapach odetka nosek, ale też podziała antybakteryjnie. Można też posmarować nos maścią majerankową lub nagrzać wody z majerankiem i inhalować dziecko. Na ból gardła z kolei kupić można a aptece lizaki łagodzące stan zapalny albo lek w spray’u.

Biegunka i bolesny brzuszek

Gdy dziecko ma biegunkę najlepsza będzie dieta. Do jedzenia można podawać miękkie biszkopty oraz ugotować zupę na bazie marchewki z ryżem. Jest lekko słodka i sycąca, a marchewka złagodzi podrażnienie żołądka. Można także dziecku podać gorzką czekoladę. Jeśli wymiotuje, należy pamiętać o częstym pojeniu wodą albo ziołową herbatką, np. z rumianku czy pokrzywy, bo maluchy się bardzo szybko odwadniają. Napój warto lekko posolić. Dostarczymy w ten sposób minerałów ale także sprawimy, że dziecku będzie chciało się bardziej pić, więc przyjmie większą ilość płynów.