Implanty czy mostek – które rozwiązanie wybrać?

Przedwczesna utrata zębów wciąż jest problemem wielu osób. Pomimo tego, że coraz mocniej promuje się profilaktykę, to w wielu przypadkach usunięcie zęba jest konieczne. Dotyczy to nie tylko starszych osób, ale nawet bardzo młodych. Mogłoby się wydawać, że braki w uzębieniu nie są zbyt groźne. Nic bardziej mylnego. Wpływają one nie tylko na naszą prezencję, ale również zdrowie. Ekstrakcja zęba może skutkować wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Ilość negatywnych konsekwencji jest oczywiście o wiele większa. Poniżej przedstawiono, w jaki sposób najlepiej uzupełnić braki w uzębieniu.

Dlaczego należy uzupełnić braki w uzębieniu?

Jak wyżej wspomniano, należy uzupełniać nie tylko braki w uzębieniu w przednim odcinku łuku zębowego. Nawet jeden usunięty ząb może przynieść sporą ilość szkód. Po pewnym czasie mogą pojawić się problemy ze zgryzem. Wynika to z faktu, że zęby zwykle “przesuwają się” na miejsce usuniętego zęba. Nieprawidłowy zgryz może zaś spowodować zmiany w wyglądzie twarzy m.in. pojawienie się nowych zmarszczek mimicznych, czy też opadanie kącików ust. Rysy twarzy zmieniają się, jednak nie wyglądają one lepiej. Dolna część twarzy przestaje utrzymywać swoją wcześniejszą formę, co dla wielu osób jest sporym problemem. Braki w uzębieniu powodują, że mięśnie twarzy poddawane są dodatkowemu obciążeniu. Warto wiedzieć, że może nawet dojść do powstania problemów związanych z poprawną wymową. Usunięcie zęba może również powodować różnego typu choroby przewodu pokarmowego.

Jak uzupełnić braki w uzębieniu?

W dzisiejszych czasach uzupełnienie braków w uzębieniu jest procesem całkowicie bezproblemowym. Na rynku pojawiły się nie tylko innowacyjne technologie, ale również materiały. Pozwalają one na trwałe, a zarazem estetyczne wypełnienie ubytków zębowych. Plusem jest również fakt, że efekt końcowy jest bardzo naturalny. Odtworzenie braków może odbywać się różnymi metodami. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Wiele osób obawia się, że leczenie protetyczne jest bolesne. Zupełnie niepotrzebnie. Nowoczesne technologie umożliwiły powstanie znakomitych metod uzupełnienia braków w uzębieniu. Największą zaletą jest fakt, że uzupełnienie ubytków nie wymaga obciążenia zdrowych zębów. Do najczęściej proponowanych rozwiązań protetycznych należy proteza stała – most protetyczny, a także odbudowy na implantach zębowych. Jak podjąć właściwą decyzję?

Most protetyczny

Most protetyczny odtwarzający braki zęba/zębów to rodzaj protezy stałej. W ten sposób można uzupełnić brak jednego lub kilku zębów. Kilka połączonych ze sobą koron mocowanych jest na zębach własnych lub implantach. Taka opcja jest możliwa tylko wtedy, gdy zęby filarowe są zdrowe i mocne. Ich zły stan może uniemożliwić założenie mostu.

Znacznie rzadziej wykonuje się mosty adhezyjne. Wykonywane są one na włóknie szklanym. Założenie tego rodzaju mostów nie wymaga uprzedniego szlifowania zębów. Nie jest to jednak rozwiązanie na stałe. Mosty adhezyjne sprawdzają się najlepiej, jako tymczasowe uzupełnienie pojedynczych braków. Należy mieć świadomość, że mosty różnią się wyglądem od naturalnego uzębienia. Oczywiście dobrej jakości materiały sprawiają, że różnica jest niemal niewidoczna na pierwszy rzut oka, jednak pomimo tego można zauważyć wiele różnic. Zaleca się wymianę mostów po pewnym czasie, gdyż mogą one stracić swój estetyczny wygląd. Zmniejsza się także ich funkcjonalność. Mosty adhezyjne są tańsze. Za jednego zęba należy zapłacić około 500 zł. W przypadku mostów tradycyjnych jest to koszt około 1500 zł za ząb.

Implanty zębowe

Jeszcze kilkanaście lat temu na implanty zębowe decydowały się głównie osoby posiadające duży budżet. Aktualnie jest to metoda dostępna dla znacznie większego grona osób. Za najtańszy implant trzeba zapłacić około 3000 zł. Oczywiście implanty lepszej jakości (np. tytanowe, pełnoceramiczne) to koszt nawet 4500 zł.

Implant ma formę podobną do śruby. Wkręca się go w kość, a na jego podstawie montuje się koronę. Dużą zaletą tej metody uzupełniania ubytków zębowych jest to, że nie ma konieczności ingerencji w zęby sąsiadujące. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku wstawiania implantów ogromną rolę odgrywa czas. Najlepiej uzupełniać braki w okresie 1-4 miesięcy od ekstrakcji. W późniejszym terminie dochodzi do zaniku kości. Rekonstrukcja kości jest dość pracochłonna i czasochłonna a także kosztowny. Zabieg ten przedłuża całkowity czas leczenia. Samo wszczepienie implantu nie trwa długo (zwykle około pół godziny). Zabieg ten wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym.

Korona protetyczna może być zamocowana po około 3 miesiącach. Warto wiedzieć, że implanty wyglądają, a także zachowują się bardzo naturalnie. Osoby, które posiadają wystarczający budżet powinny zdecydować się właśnie na tę metodę uzupełnienia braków. Efekty końcowe są nie tylko bardziej estetyczne, niż w przypadku mostów, ale również trwalsze.

Do podstawowych zalet implantów zębowych można zaliczyć:

– odbudowa protetyczna jest najbardziej zbliżona do fizjologii

– ponadprzeciętna trwałość,

– wysoka stabilność,

– naturalny wygląd wizualny,

– najwyższy komfort i swoboda,

– doskonałe dopasowanie do indywidualnych potrzeb,

– bezproblemowa pielęgnacja.

Pomoc merytoryczną przy powstaniu artykułu udzieliła firma Candeo z Poznania.