Dwie rzeczy, które musisz zrobić zanim zajdziesz w ciążę

Coraz więcej kobiet świadomie planuje moment, w którym zacznie starać się o dziecko. Z tego też powodu odwiedza lekarzy, żeby dowiedzieć się, jak się do tego przygotować. Ginekolodzy zalecają, by przygotowania do ciąży rozpocząć już na kilka miesięcy wcześniej. Jak myślisz, na czym powinny one polegać?

Możemy wskazać dwie ważne rzeczy, które powinna zrobić każda kobieta planująca ciążę. Dzięki nim będzie mogła zagwarantować swojemu dziecku zdrowy i prawidłowy rozwój, co da większą szansę na urodzenie maleństwa w terminie, z 10 punktami w skali Apgar.

Przygotowując się do poczęcia, możesz sprawić, że twoje dziecko będzie miało zdrowe warunki do rozwoju. A przecież to nie płeć ani wygląd zewnętrzny dziecka są najważniejsze, tylko właśnie to, by urodziło się zdrowe.

Waga i stan kręgosłupa przed ciążą

Przed rozpoczęciem starań o dziecko warto najpierw upewnić się, czy waga przyszłej matki jest prawidłowa. Można to sprawdzić na podstawie wskaźnika BMI – wystarczy skorzystać z kalkulatorów wagi dostępnych na różnych stronach internetowych. Jeśli okaże się, że waga jest zbyt niska, to istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z zajściem w ciążę, ze względu na możliwość zaburzenia cyklu rozrodczego. Natomiast w przypadku zbyt dużej wagi powstaje niebezpieczeństwo wystąpienia cukrzycy ciążowej, a także innych chorób związanych z nadwagą, która w ciąży dodatkowo się pogłębi. W obydwu przypadkach warto zasięgnąć porady dietetyka, który pomoże przyszłej mamie schudnąć lub zdrowo przybrać kilka kilogramów.

Bardzo ważne jest także zadbanie o kręgosłup, jeśli przyszła mama ma z nim jakieś problemy lub w przeszłości cierpiała na bóle kręgosłupa. Ciąża dodatkowo go obciąży, co może spowodować wystąpienie wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Na kilka miesięcy przed planowaną ciążą warto zacząć regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne, wzmacniające mięśnie znajdujące się przy kręgosłupie.

Kwas foliowy przed ciążą

Nie można zapominać również o suplementacji kwasem foliowym, której rozpoczęcie jest zalecane przynajmniej na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę (1). Kwas foliowy znajduje się w specjalnych preparatach dla przyszłych mam – np. Mamadha.

Zarówno prawidłowa waga, jak i zadbany kręgosłup oraz odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie to czynniki, które wpływają na zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy oraz właściwy rozwój maluszka.

O czym jeszcze należy pamiętać, planując ciążę? >>

  1. Bacz A. Suplementacja kwasu foliowego u kobiet w ciąży https://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/63113,suplementacja-kwasu-foliowego-u-kobiet-w-ciazy  data dostępu 2.10.2017