Przeziębienie, chociaż zwykle niegroźne i krótkotrwałe, może skutecznie zepsuć nam nastrój. Gorączka, katar, kaszel i ogólne rozbicie nie pozwalają spokojnie przespać nocy, pracować, choroba psuje długo planowany urlop. Do tego łatwo nim zarazić resztę rodziny. Właściwie nie ma w aptece skutecznego leku na przeziębienie, a te dostępne łagodzą objawy. Jednak równie dobrze, a czasami nawet lepiej działają zwyczajne, domowe sposoby, znane od wieków i przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Najlepsza ciepła herbata
Na gorączkę oczywiście najlepsza jest ciepła kołdra i sen. Wysoka temperatura, jeśli nie przekracza 39 stopni nie wymaga zbijania lekami. Najlepiej więc po prostu położyć się do łóżka i leżeć popijając gorącą herbatę z sokiem malinowym, czy z cytryną i miodem. Warto jednak sięgać po naturalny sok. Ten dostępny w sklepach to najczęściej woda z dużą ilością cukru, odrobiną soku malinowego i dużą dawką aromatów i sztucznych barwników. Przy przygotowywaniu herbaty z cytryną i miodem należy pamiętać, by nie dodawać tych składników to wrzątku, bo witaminy w nich zawarte po prostu znikną z powodu wysokiej temperatury. Odczekajmy więc aż herbata odrobinę wystygnie. Na gorączkę polecany jest także napar z lipy. Działa napotnie, więc przyspiesza proces dochodzenia do zdrowia.
Na zatkany nos aromatyczna przyprawa
Nic tak nie utrudnia spokojnego snu, jak katar. Zatkany nos, czy ciągle sącząca się wydzielina to dla wielu osób największy koszmar przeziębienia. Jeśli nie mamy pod ręką żadnych środków aptecznych pomóc może zwykły majeranek. To tania i popularna przyprawa obecna każdym domu. Wystarczy na kuchence postawić garnek z wodą, wrzucić na wrzątek zawartość opakowania majeranku i wdychać wodną parę. Majeranek odtyka nos. W apteczce można mieć także maść majerankową. Tania i niezwykle przydatna, gdy mamy malutkie dziecko. Do tego łagodzi podrażnienia nosa. Drogi oddechowe oczyści także wąchanie świeżo startego chrzanu lub rozdrobnionego ząbka czosnku.
Ziemniaczana terapia
Na kaszel i gardło pomogą inhalacje z wrzątku o olejków eukaliptusowych lub miętowych. Oczyszczą drogi oddechowe i działają nawilżająco oraz antybakteryjnie. Babcie polecają także na mokry kaszel okłady z ziemniaków. Wystarczy ugotować ziemniaki w obierkach, dodać do nich gorczycy, rozgnieść i nałożyć ciepłe do lnianego lub bawełnianego woreczka, położyć sobie na klatce piersiowej i dobrze się przykryć ciepłym kocem. Trzeba tylko uważać, by okład nie był zbyt gorący.