Jęczmień to bolesne, uciążliwe zgrubienie na górnej lub dolnej powiece. Jest wynikiem działania bakterii, często gronkowców. Najlepiej będzie dla nas, jeśli uda nam się dostać do okulisty, który przepisze krople zawierające antybiotyk. Zanim jednak znajdziemy wolnego lekarza, możemy spróbować domowych sposobów. Bezpiecznych i przynoszących ulgę.
Złoty sposób na bolesną powiekę
Do najbardziej znanych sposobów na usunięcie jęczmienia należy pocieranie go złotą obrączką. Należy ją zdezynfekować (np. alkoholem), rozgrzać i przyłożyć do powieki. Najczęstszym sposobem rozgrzewania obrączki jest pocieranie o ubranie. Zadbajmy jednak o to by była to czysta, bawełniana szmatka, a nie robocze dżinsy. Gdy obrączka jest ciepła należy delikatnie masować nią zmienione chorobowo miejsce. Można także ugotować jajko na twardo i ciepłym, jeszcze w skorupce ogrzać powiekę. Jajko warto zawinąć w chusteczkę. Można także zaparzyć saszetkę zielonej herbaty, odsączyć ją i zrobić ciepły okład.
Sięgnijmy po zioła i herbatki
Na jęczmień dobrze działają też kompresy ziołowe. Można wykorzystać rumianek, liście malin, ziele świetlika, kwiaty nagietka, mniszka lekarskiego, a nawet popularną natkę pietruszki. Zioła takie w ilości 2 łyżeczek trzeba zalać wrzątkiem, parzyć maksymalnie 10 minut, nasączyć naparem wacik i przyłożyć do oka. Zabiegi trzeba powtarzać nawet 4 razy dziennie. Gdy jęczmień pęknie i pojawi się ropa dobrze jest pozbyć się jej resztek podciągając powiekę za rzęsy i oczyszczając oko wacikiem nasączonym w naparze ziołowym.
Gronkowiec atakuje wielokrotnie
Jeśli jęczmień pojawił się po raz pierwszy powyższe sposoby zadziałają, jednak jeśli cierpimy z jego powodu co kilka miesięcy czy tygodni koniecznie trzeba odwiedzić lekarza okulistę, który pobierze próbkę na posiew i dobierze antybiotyk, który rozprawi się z gronkowcem na dłuższy czas.