Okres ciąży jest wyjątkowym czasem oczekiwania na nowego członka rodziny. Podczas ciąży kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Regularne kontrole lekarskie i badania, są w stanie bardzo szybko wykryć tworzącą się patologię. Wbrew pozorom na kobietę w ciąży czyha kilka schorzeń, które są charakterystyczne dla tego stanu. Ciężarna musi uczciwe zgłaszać wszelkie dolegliwości, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogłyby zagrozić życiu jej i dziecka. Jednym z nich jest stan przedrzucawkowy, który w początkowej fazie nie jest niebezpieczny, aczkolwiek w dalszej perspektywie w akompaniamencie zaniedbań, może doprowadzić do śmierci.
Czym jest stan przedrzucawkowy w ciąży?
Stan przedrzucawkowy w ciąży, inaczej preeklampsja, to zespół objawów, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, a nawet śmierci. Przyczyny tego stanu mogą być różne, jednakże zanotowano przypadki, bez jakichkolwiek objawów sugerujących wystąpienie tego schorzenia. Stan przedrzucawkowy dotyczy ciężarnych po 20 tygodniu ciąży. Może wystąpić także podczas porodu i w okresie połogu. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie, gdyż wprowadzenie działań profilaktycznych, może zapobiec ciężkim powikłaniom.
Stan przedrzucawkowy w ciąży – objawy
Głównym symptomem towarzyszącym stanowi przedrzucawkowemu jest nadciśnienie – powyżej 140/90mmHg. W duecie z wysokiem ciśnieniem krwi, bardzo często występuje białkomocz. Niejednokrotnie kobieta skarży się na ból brzucha i głowy. Mogą też towarzyszyć jej nudności. Nierzadko występują też obrzęki, przede wszystkim kończyn dolnych – jest to związane z zatrzymaniem wody w organizmie. Nadmiar płynów w tkankach powoduje zwiększenie masy ciała. Nie każdy obrzęk wskazuje na stan przedrzucawkowy, aczkolwiek spore obrzęki powinny przykuć uwagę lekarza prowadzącego ciążę. Kolejnym objawem stanu przedrzucawkowego jest zaburzenie widzenia, które może wystąpić pod postacią mroczków lub widzenia za mgłą. To co powinno jeszcze zaniepokoić, to skąpomocz lub bezmocz.
Stan przedrzucawkowy po porodzie wiąże się z identycznymi symptomami. W zaawansowanym stadium tego stanu, występują drgawki toniczno-kloniczne. Jest to moment, w którym bardzo często jedynym rozwiązaniem jest nagłe przerwanie ciąży.
Jakie są przyczyny stanu przedrzucawkowego w ciąży?
Jedną z przyczyn jest cukrzyca ciążowa, która związana jest z zaburzeniem wydzielania insuliny przez komórki beta trzustki lub zmniejszoną tolerancją tkanek na insulinę, co określa się mianem insulinooporności. W ciąży zachodzą duże zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Jest to związane z wydzielaniem prolaktyny, progesteronu, estrogenu, laktogenu łożyskowego, które powodują zmniejszenie wrażliwości tkanek na insulinę. Dlatego też po 24 tygodniu ciąży wykonuje się test obciążenia glukozą. Jest to skuteczne działanie profilaktyczne wykrywające to schorzenie. Wczesne wprowadzenie odpowiedniego leczenia zapobiega wystąpieniu stanu rzucawkowego. Więcej informacji na temat cukrzycy, warto zaczerpnąć na portalu www.diabetyk24.pl
Wśród przyczyn stanu przedrzucawkowego znajduje się:
- Otyłość – BMI poza normą, również przed ciążą predysponuje do wystąpienia tego zaburzenia.
- Ciąża mnoga
- Zaburzenia krzepnięcia krwi
- Choroby autoimmunologiczne – w tym np. zespół antyfosfolipidowy
- Nadciśnienie tętnicze
- Wiek kobiety ciężarnej – poniżej 20 roku życia oraz powyżej 40 roku życia.
Jakie są zalecenia przy wystąpieniu stanu przedrzucawkowego?
Przy małym natężeniu objawów zaleca się regularne kontrole oraz sporą dozę odpoczynku. Kiedy ciężarna dotrwała do 37 tygodnia ciąży, to często lekarz decyduje się na jej rozwiązanie poprzez cesarskie cięcie. W przypadku wystąpienia ciśnienia powyżej 160/110 mmHG i dużym białkomoczu, zaleca się leczenie szpitalne. Gdy wystąpi rzucawka z towarzyszącymi drgawkami, lekarze decydują się na natychmiastowe przerwanie ciąży.