Warto być przygotowanym na każdą sytuację i zawsze mieć w pogotowiu odpowiednio zaopatrzoną apteczkę. Na ból głowy – lek zawierający kwas tolfenamowy, na skaleczenia – plastry, a na kaszel – syropy. Przekonaj się, co jeszcze powinno do niej trafić.
Być może brzmi to banalnie, ale jeśli sprawdzisz, co aktualnie trzymasz w domowej apteczce, okaże się, że panuje w niej prawdziwy chaos – np. przeterminowane leki i to niewłaściwie przechowywane. Polacy podobno składują leki, czyli kupują je na zapas. A zatem co powinieneś mieć w domowej apteczce?
Leki przeciwbólowe
Mimo że większość osób preferuje domowe sposoby leczenia, kiedy coś ich boli, od razu szukają środka uśmierzającego ból. W apteczce warto mieć tego typu lekarstwa, jednak kiedy stosujesz leki bez konsultacji lekarza, polecamy ich łagodne wersje. Na ból głowy czy migrenę, zaopatrz się w leki zawierające kwas tolfenamowy, a na ból gardła – w ziołowe tabletki do ssania. Są to tzw. leki pierwszej potrzeby.
Inne rodzaje leków
Mimo że leki przeciwbólowe to dla nas podstawa, nie pomagają na każdą dolegliwość – kwas tolfenamowy będzie pomocny w leczeniu migreny, ale nie np. problemów żołądkowych. Zadbaj więc także o inne typy środków farmaceutycznych, m.in. leki przeciwbiegunkowe, środki zapobiegające odwodnieniu, takie jak elektrolity z probiotykiem, leki przeciwalergiczne, czy środki wspomagające trawienie.
Dodatkowo, w domowej apteczce warto mieć syrop na kaszel suchy i mokry oraz tabletki na ból gardła. Przydadzą się także specjalne preparaty jak spray przeciw komarom, krem z filtrem przeciwsłonecznym, ziołowe środki na uspokojenie, środki łagodzące oparzenia, czy maść na stłuczenia lub bóle stawów i krople do oczu. Oczywiście nie zapomnij także o termometrze, a na wszelki wypadek nawet dwóch.
Środki opatrunkowe
W żadnej domowej apteczce nie powinno zabraknąć też środków opatrunkowych i dezynfekujących, tj. bandaży, opasek, gazików, chusteczek, wody utlenionej lub alkoholu izopropylowego, czy plastrów w różnych rozmiarach. Są nieodzowne w razie skaleczenia, ale mogą przydać się też po intensywnej pracy w ogrodzie. Jeśli mamy dzieci, z pewnością przyda się zapas plastrów na otarcia.
Na wszelki wypadek
Istnieje także grupa przedmiotów, które mogą okazać się niezwykle przydatne, mimo że nie są obowiązkowe w domowej apteczce. Blisko niej warto przechowywać latarkę, pęsetę, skalpel, agrafki, a nawet zeszyt i długopis. Nie zaszkodzi też karteczka z numerem telefonu alarmowego, gdyż zwykle – w stresie i szoku – nie możemy go sobie przypomnieć wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny.
Niezwykle ważne jest także, aby wszystkie środki farmaceutyczne miały odpowiednią datę ważności. Przeterminowane leki nie dadzą pożądanego efektu, a mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Wybrane leki należy trzymać w lodówce, o czym też często zapominamy, np. insulinę czy probiotyki.