Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że latem musimy chronić swoją skórę i oczy przed promieniowaniem słonecznym. O ile wiemy, jaki krem czy balsam do opalania kupić, to z okularami jest już gorzej. Wielu osobom wydaje się, że po prostu okulary z ciemnymi szkłami są odpowiednie, także te z supermarketu czy bazaru. Tymczasem tylko dobrej jakości szkła ochronią nasze oczy przed promieniowaniem UVA i UVB.
Podstawowa wiedza o okularach
Okulary słoneczne wbrew pozorom wcale nie są obowiązkowe tylko latem. Należy mieć je zawsze przy sobie, także zimą, gdy w słoneczną pogodę promienie intensywnie odbijane są od białego śniegu. Pierwszą ważną cechą okularów powinny być ciemne soczewki z filtrem minimum 400. Same szkła mogą mieć różne zabarwienie. Brązowe dobrze zatrzymują niebieskie światło, podnoszą kontrast koloru trawy. Zielony czy szary nie zmienia kolorów, które otaczają przedmioty, dlatego też lepiej możemy ocenić odległości między nimi – są więc dobre do prowadzenia samochodów. Żółte i pomarańczowe z kolei lepsze są na podchmurny dzień niż na pełne słońce. Szkło powinno być zabarwione w minimum 70 procentach. Maksymalne możliwe zaciemnienie wynosi 90 procent. W salonach optycznych zamówimy także okulary dla osób z wadą wzroku. Będą one miały szkła dla osób z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy astygmatyzmem, ale przeznaczone na słońce.
Dodatkowe opcje szkieł
Powyższa wersja okularów to takie minimum. O wiele lepiej oczy ochronią okulary z powłoką antyrefleksową i z filtrem polaryzacyjnym. Będą one neutralizować wszelkie odblaski, zwiększać kontrast, podkreślać kolory. Czyli nie będą nam przeszkadzały promienie słoneczne odbijające się od wody czy asfaltu, a świat będzie wyglądał bardziej naturalnie. Noszenie okularów będzie więc bardzo komfortowe. Dzięki powłoce refleksowej okulary nie będą odbijały światła. Warto mieć taką również w zwykłych okularach, gdy pracujemy przy komputerze.
Co nam grozi bez okularów?
Brak ochrony oczu to nie tylko dyskomfort, ale także narażanie się na różne choroby. Do tych najczęściej pojawiających się u osób, które używają złych okularów lub nie używają ich wcale należą zaćma, skrzydlik, czerniak, degeneracja plamki żółtej, ale także zapalenie spojówek.