Cera sucha – jak skutecznie ją nawilżyć?

Sucha cera na twarzy często jest mylona z odwodnioną. Mimo, że te dwa typy skóry mają ze sobą kilka wspólnych cech, to pielęgnacja każdej z nich powinna odbywać się na innych zasadach i za pomocą nieco odmiennych produktów kosmetycznych. Warto zatem poznać charakterystykę i suchej, i odwodnionej cery. Dlatego w artykule podpowiadamy, jak odróżnić te typy skóry, a skupiając się na suchej, proponujemy dobry krem nawilżający!

Cera sucha a odwodniona – różnice i podobieństwa

twarzSucha skóra twarzy jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania procesów w jej strukturach. W momencie, gdy budowa nie zachowuje pewnych schematów, cera traci na zdrowym wyglądzie i boryka się z różnorodnymi defektami. Na stan cery suchej ma wpływ niewystarczająca ochrona, jaką powinien zapewnić płaszcz lipidowy. Znajduje się on na naskórku, w zewnętrznej warstwie skóry. Chroni ją przed negatywnym wpływem czynników – promieniowaniem UV, wiatrem, zanieczyszczeniami, nieodpowiednią pielęgnacją, źle dopasowanymi kosmetykami. Jest również odpowiedzialny za właściwe nawilżenie skóry, czyli utrzymanie w jej strukturach wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich warstw. Niestety, gdy płaszcz hydrolipidowy nie funkcjonuje tak, jak powinien, nie jest w stanie zatrzymać wody, która w efekcie paruje. Jej brak wpływa na pojawienie się różnorodnych defektów, które cechują suchą skórę twarzy:

 • efekt ściągniętej i napiętej skóry,
 • szorstkość spowodowana wysuszeniem,
 • łuszczenie (w przypadku bardzo suchej skóry),
 • kłucie, swędzenie, a nawet pieczenie,
 • mogą pojawić się małe rany lub ogólne podrażnienie,
 • zaczerwienienie.

Cera odwodniona również boryka się z problemem suchości i braku odpowiedniej ilości wody w swojej budowie. Pod tym typem skóry kryje się sucha, normalna i tłusta. Jeżeli odwodnienie towarzyszy suchej skórze to – jak zostało opisane powyżej – wynika to z uszkodzenia płaszcza lipidowego. W przypadku tłustej lub normalnej cery wpływ na to ma zła dieta i/lub nieodpowiednia pielęgnacja. Cera odwodniona także jest sucha i jeżeli jej nie zregenerujemy, może przybrać na szorstkości i ogólnemu podrażnieniu.

Jak dbać o suchą skórę twarzy?

Podczas pielęgnacji twarzy najważniejsza jest weryfikacja źródła problemu. Jeżeli mamy pewność, iż cera jest sucha, a nie odwodniona, trzeba zwyczajnie ją nawilżać. Najlepiej sprawdzą się dobre kremy nawilżające, jednak wybór tego najlepszego nie jest łatwy. Co powinien zawierać taki produkt? Należy kierować się wyborem kosmetyków, zawierających składniki aktywne, które nawodnią i wpłyną na odbudowę płaszcza lipidowego tak, by uniemożliwił on utratę wody ze skóry. Do składników aktywnych zaliczamy:

 • kwas hialuronowy,
 • witaminy i minerały,
 • antyoksydanty,
 • aminokwasy,
 • kwasy nukleinowe,
 • fibroblasty,
 • koenzymy.

Krem nawilżający do cery suchej

Krem nawilżający powinien być dedykowany do potrzeb skóry suchej. Dobrym produktem jest krem do cery suchej Garnier z gamy Hydra Adapt. Kremy te mają działanie nawilżające – przywracają równowagę skórze, wzmacniają ochronną barierę, pomagają zachować jej naturalne pH. Podstawą jest również konsystencja takiego kosmetyku: musi być lekka i nie stanowić obciążenia dla delikatnej, suchej skóry.

Ciekawym produktem jest krem dynamizujący, również marki Garnier z serii Hydra Adapt. Dedykowany jest cerze suchej, zmęczonej i pozbawionej blasku.

Przywracanie równowagi cerze odwodnionej

Mimo, iż cera odwodniona zbliżona jest do suchej pod kątem cech charakterystycznych, to pielęgnacja tych obu nieco różni się od siebie. Odwodnioną skórę również trzeba nawilżać i sprawić, by woda nie parowała i pomagała wspierać oraz regulować procesy w strukturach skóry. Na samym początku – aby to nawilżanie miało sens i woda nie parowała ponownie – trzeba zregenerować skórę i sprawić, by odpowiedzialny za utrzymanie stałego poziomu wody płaszcz lipidowy nie był uszkodzony. Oczywiście można regenerować i nawilżać jednocześnie, wybierając w tym celu krem, który będzie spełniać te dwie funkcje.